Hipertansif hastalarda sigara kullanımının kan basıncı regülasyonu ve MONOSİT/HDL oranına etkisi
Effect of smoking on blood pressure regulation and MONOSİT/HDL ratio in hypertensive patients
- Tez No: 845898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT, DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Tekrarlanan ofis ölçümlerinde sistolik kan basıncının (SKB) ≥140 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncının (DKB) ≥90 mmHg olması hipertansiyon (HT) olarak tanımlanır. HT ile birlikte sigara kullanımı morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. Kronik sigara içiminin olumsuz sonuçlarının çoğu immün-inflammatuar sistem üzerindeki etkilerinden dolayı meydana gelmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar Monosit (MONO)/Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) oranının inflamasyon belirteci olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışmamızdaki birinci amacımız hipertansif hastalarda sigara kullanımının kan basıncı regülasyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. İkinci amacımız ise MONO/HDL oranının inflamasyon belirteci olarak esansiyel hipertansiyon etiyolojisindeki rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel özellikteki bu çalışmaya 01.12.2021-01.12.2022 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvurmuş 18 yaş ve üzeri, en az 6 aydır HT tanısı olan ve antihipertansif ilaç kullanan hastalar dahil edildi. HT dışında kronik hastalığı olan tüm bireyler çalışma dışı bırakıldı. Toplamda taranan 2165 hastadan dışlama kriterlerine uyan hastalar çalışma dışı bırakılmış olup sigara kullanan 135 ve kullanmayan 116 olmak üzere toplam 251 hasta çalışmaya dahil edildi. HT tanılı hastalar için polikliniğimizde uygulanan hasta değerlendirme formları retrospektif olarak taranarak yaş, cinsiyet, kullanılan antihipertansif ilaç grubu ve sayısı, sigara kullanım öyküsü (paket/yıl), tuz tüketimi miktarı, aile öyküsü bilgileri ve kan basıncı değerleri kaydedildi. İlaveten hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak taranan hemogram, lipit paneli değerleri ve MONO/HDL oranları hesaplanarak kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Hypertension is defined as systolic blood pressure being ≥140 mmHg and/or diastolic blood pressure being ≥90 mmHg on multiple in-office measurements. Smoking in conjunction with hypertension increases morbidity and mortality. Most of the adverse consequences of chronic smoking occur stem from its effects on the immune-inflammatory system. Recent studies have shown that Monocyte/High Density Lipoprotein (HDL) ratio can be used as a marker of inflammation. The first aim of our study is to investigate the effect of smoking on blood pressure regulation in hypertensive patients. Our second aim is to evaluate the role of Monocyte/HDL ratio as a marker of inflammation in the etiology of essential hypertension. Materials and Methods: In this cross-sectional study, patients aged 18 years and over who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Karabük Training and Research Hospital between 01.12.2021-01.12.2022, who had a diagnosis of HT for at least 6 months and have been using antihypertensive drugs were included. All individuals with chronic diseases other than HT were excluded from the study. 2165 patients examined in total who of which met the exclusion criteria were excluded from the study. A total of 251 patients consisting of 135 smokers and 116 non-smokers, were included in the study. By analyzing the data obtained from the patient evaluation-follow-up form applied in our clinic for patients diagnosed with HT were analyzed retrospectively, the findings such as age, gender, number and group of antihypertensive drug used, smoking history (pack/year), amount of salt consumption, family history information and blood pressure values were recorded. Additionally, the data such as hemogram, lipid panel values, and calculated MONO/HDL ratio which are investigated retrospectively from the hospital automation system were recorded. The findings obtained in the study were statistically analyzed.