Investigation of spectroscopic and some electronic properties of (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff base by DFT method
(E)-4-((4-klorofenilimino)metil)fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve bazı elektronik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 845899
  2. Yazar: HUDA ISMAEL HASAN RIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kararlı ve kolay sentezlenebiliyor olmaları nedeniyle Schiff bazları (iminler) ilgi duyulan bileşikler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Schiff bazlarına olan bu ilgi birçok biyolojik sistemde, kimyasal katalizde, tıp ve eczacılık alanlarında, kimyasal analizlerde ve yeni teknolojilerde kullanılabilir olmaları ile açıklanabilir. Bu çalışma, (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerini yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve 6- 311++G(d,p) temel seti kullanarak teorik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Schiff bazı bileşiğinin yapısı FT-IR,1H-NMR ve 13C- NMR spektroskopisi ile teorik olarak aydınlatıldı. Bileşiğin yapısı B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeyinde optimize edildi. Optimizasyon hesabından sonra harmonik frekans hesabı yapıldı ve hesaplama sonucunda negatif frekans görülmediği için molekülün kararlı yapıda olduğu anlaşıldı. (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff bazının literatürde kristal verileri olmadığı için benzer moleküllerin yapısal parametreleri ile karşılaştırılması yapıldı ve deneysel verilerle uyumlu sonuçlar elde edildiği görüldü. Titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapıldı ve hesaplanan teorik frekans değerlerinin deneysel spektrumlarla iyi bir uyum içinde olduğu görüldü. Hesaplanan NMR kimyasal kaymalarının da deneysel değerlerle iyi bir uyum içinde olduğu bulundu. Ayrıca, Schiff bazının HOMO-LUMO moleküler orbital enerjileri ile doğrusal olmayan optik (NLO) özellikleri hesaplandı ve önemli ölçüde NLO aktivitesine sahip olduğu bulundu. Son olarak, elektrofilik ve nükleofilik saldırıların reaktivitesini ve potansiyel bölgelerini incelemek için moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) analizi yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, (E)-4-((P-tolilimino)metil) fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerine ilişkin değerli bilgiler sağlar ve gelecek vaat eden optik ve elektronik özelliklere sahip yeni organik materyallerin tasarlanmasında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases (imines) are among the first compounds of interest because they are stable and easily synthesized. This interest in Schiff bases can be explained by the fact that they can be used in many biological systems, chemical catalysis, medicine and pharmacy, chemical analysis and new technologies. This study aims to theoretically investigate the spectroscopic and electronic properties of (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff base using density functional theory (DFT) and the 6-311++G(d,p) basis set. . The structure of the Schiff base compound was theoretically elucidated by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy. The structure of the compound was optimized at the B3LYP/6-311++G(d,p) theory level. After the optimization calculation, the harmonic frequency calculation was made and it was understood that the molecule was in a stable structure since no negative frequency was observed as a result of the calculation. Since the (E)-4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff base does not have crystal data in the literature, it was compared with the structural parameters of similar molecules and it was seen that the results were compatible with the experimental data. The vibration frequencies were marked and it was seen that the calculated theoretical frequency values were in good agreement with the experimental spectra. The calculated NMR chemical shifts were also found to be in good agreement with the experimental values. Also, nonlinear optical (NLO) properties of Schiff base with HOMO-LUMO molecular orbital energies were calculated and found to have significant NLO activity. Finally, the molecular electrostatic potential (MEP) analysis was performed to study the reactivity and potential sites of electrophilic and nucleophilic attacks. The results of this study provide valuable insights into the spectroscopic and electronic properties of the (E)- 4-((4-chlorophenylimino)methyl)phenyl acrylate Schiff base and could be useful in designing novel organic materials with promising optical and electronic properties.