Dondurulmuş gıda ürünlerinin çözdürülmesi amacıyla hava üfleme destekli radyo frekans sistemlerin tasarımı
Design of radio frequency systems combined with air impingement for thawing of frozen food products
  1. Tez No: 845920
  2. Yazar: OZAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dondurulmuş gıda ürünlerinin temperlemesinde çözdürülmesinde ısıl işlem olarak yaygın bir şekilde konveksiyon ve kondüksiyon ısı transferine dayalı geleneksel prosesler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde ısı transferi ürün yüzeyinden merkezine doğru yol aldığından ürün merkezinin çözünmesi için gereken sürede ürün yüzeyinde sıcaklığın yükselmesinden kaynaklı olarak kalite parametrelerinde, özellikle hacim olarak geniş ürünlerde kayıp yaşanmaktadır. Yenilikçi yöntemlerden olan radyo frekans sistemlerde ürün elektromanyetik enerji ile etkileşime girerek üründe hacimsel olarak bir ısınma gerçekleşmektedir. Radyo frekans sistemde üründe hacimsel bir ısınma sağlandığından geleneksel yöntemlere göre proses süresinde ciddi kısalmalar olmaktadır. Ancak, üründe hacimsel bir ısınma gerçekleşse de elektromanyetik enerjinin ürün köşe ve kenarlarında kırılıma uğramasından dolayı bu bölgelerde hızlı bir sıcaklık artışı gözlenmekte ve tekdüze bir sıcaklık dağılımı elde edilememektedir. Radyo frekans sisteminin çözdürme prosesinde kullanılabilmesi amacıyla hava üfleme sistemleri ile birleştirilmesi ve sistem tasarımlarının yapılması tez kapsamında matematiksel model çalışmaları yapılmıştır. Bu detaylı sistem tasarımının yapılabilmesi için radyo frekans prosesindeki parametrelerin ürün sıcaklık dağılımına etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elektrot dizaynının ve potansiyel elektrotun konumunun etkisi hem matematiksel model ortamında hem de üç farklı radyo frekans sistemde yapılan deneysel çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kesikli tek kaviteli ve sürekli tünel olmak üzere üç farklı radyo frekans sistem tasarımı hava üfleme sistemleri ile birleştirilerek hava hızı ve uygulanan güç değerinin ürün sıcaklık dağılımına etkisi incelenmiştir. Matematik sel model sonuçlarına göre tekdüze sıcaklık dağılımı bakımından en iyi sonuç 2750 V güç ve 5 m/s hava hızı uygulandığı koşulda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conventional methods based on convection and conduction heat transfer are widely used for thawing/tempering food products. With this system, since heat transfer travel from surface to center of sample, it is high possible to face quality lost during the obtain the tempering or thawing temperature at center of sample. In radio frequency system which is an innovative food processing method, the sample interacts with electromagnetic energy and volumetric heating occurs in the sample. There is a significant reduction in process time compared the conventional method due to the volumetric heating in radio frequency systems. However, the refraction of electromagnetic energy at corners and edges of sample results in non-uniform temperature distribution, especially thawing process. For this reason, mathematical model studies were carried out to design radio frequency combined with air impingement system to eliminate the high temperature problem at surface of sample. In order to developed this kind of radio frequency system, the effects of the parameters in the radio frequency process were investigated by both experimental and mathematical model studies. Electrode design, orientation of potential electrode and electrode distance effects on the temperature distribution were compared in three different radio frequency systems. According to results, batch single cavity and continuous tunnel cavity were developed combined with air impingement system. In developed combined radio frequency systems, various applied voltage and air velocity were investigated to obtained uniform temperature distribution. In terms of the temperature uniformity, suitable result was obtained applied 2750 V and 5 m/s air velocity conditions.