Helicobacter Pylori enfeksiyonunun neden olduğu kronik gastritte kullanılan Sydney klasifikasyonu parametreleri üzerine diabetes mellitusun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of diabetes mellitus on Sydney classification parameters used in chronic gastritis caused by Helicobacter Pylori infection
- Tez No: 845954
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Helicobacter Pylori ve diabetes mellitus arasında ilişki olabileceği ilk defa 1989 yılında ileri sürülmüştür. Sonrasında Helicobacter Pylori ve diabetes mellitus arasındaki ilişkiye dair farklı çalışmalar yapılmıştır. Dünya nüfusunun neredeyse yarısını etkileyecek kadar sık görülen Helicobacter Pylori etkeninin neden olduğu gastritlerin patolojik sınıflaması ise Sydney klasifikasyonuna göre yapılmaktadır. Sydney sistemi kronik gastrit açısından mikroskobik bulguların dökümantasyonunu kolaylaştırmıştır. Bu çalışmanın amacı Helicobacter Pylori enfeksiyonunun neden olduğu kronik gastritin değerlendirilmesinde kullanılan Sydney klasifikasyonu parametrelerine diyabetin etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaretrospektif özelliktedir. Çalışmaya endoskopisi yapılmış olan 18 yaş üzeri hastalar alındı. Bu hastalar, hastane bilgi yönetim sistemi verilerine göre diyabetik ve nondiyabetik olarak 2 gruba ayrıldı. Açlık kan glukozu 2 kez 126 ve üzeri olanlar, HbA1c değeri 6,5'in üzerinde olanlar ve sistem kayıtlarında diyabet tanısı olanlar ile klinik izlem notlarındaki ek hastalık bilgilerinde diabetes mellitus kaydı olanlar diyabetik grup olarak, açlık kan glukozu 126'nın altı ve/veya HbA1c değeri 6,5'in altı olup sistem kayıtlarında diyabet tanısı ve öyküsü olmayanlar ile klinik izlem notlarındaki ek hastalık bilgilerinde diabetes mellitus kaydı olmayanlar nondiyabetik grup olarak alındı. Yine hastane bilgi yönetim sistemi verilerine göre cinsiyet, yaş, insülin kullanımı, sydney klasifikasyonu parametreleri tarandı. Hastane bilgi yönetim sistemi verilerinde yeterli veriye ulaşılamayanlar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Diabetik ve nondiyabetik hastalar arasında Helicobacter Pylori kolonizasyon yoğunluğu açısından fark bulunmamıştır. Ancak 65 yaş üzeri diyabetik hastalarda Helicobacter Pylori kolonizayon yoğunluğu daha fazla bulunmuştur. Ayrıca regresyon analizinde 65 yaş üstü diyabetik hastalarda Helicobacter Pylori yoğunluğunun yoğunluk 3'te yer alma olasılığının yoğunluk 1'de yer alma olasılığından yaklaşık 5 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Kronik enflamasyon, nötrofil aktivasyonu, atrofi ve intestinal metaplazi varlığı ve yoğunlukları açısından diyabetik ve nondiyabetik hastalar arasında fark bulunmamıştır. Diyabetik hastalar içinde insülin kullanımı ve Helicobacter Pylori kolonizasyon yoğunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Diyabetik hastalarda, insülin kullanımı ile kronik enflamasyon, nötrofil aktivasyonu, atrofi ve intestinal metaplazi arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuç: Helicobacter Pylori pozitif diyabetik ve nondiyabetik hastalar arasında histopatolojik bulgulara göre anlamlı bir fark olmasa da sadece geriatrik yaş grubu incelendiğinde diyabetik hastalarda Helicobacter Pylori yoğunluğunun daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: The relationship between Helicobacter Pylori and diabetes mellitus was suggested in 1989 at first. Subsequently, different studies were conducted on the relationship between Helicobacter Pylori and diabetes. The pathological classification of gastritis caused by Helicobacter Pylori, which is so common in almost all parts of the world, is made according to the Sydney classification. The Sydney system facilitated the documentation of microscopic training in terms of chronic gastritis. The aim of this study is to determine whether diabetes has an effect on the Sydney classification parameters which used in the evaluation of chronic gastritis caused by Helicobacter Pylori infection. Materials and Methods: This studiy is retrospective. Patients over the age of 18 who had endoscopy were divided into two groups, diabetic and non-diabetic, according to the hospital information management system. Those whose fasting blood glucose is ≥126 two times, HbA1c value is above 6.5, diagnosed with diabetes in the system records and/or those who have diabetes mellitus register in their clinical follow-up notes as comorbidity information, were classified as the diabetic group. Those whose HbA1c value was below 6.5 and who did not have a diagnosis or history of diabetes in their system registers and those who did not register diabetes mellitus in the comorbidity information in their clinical follow-up notes were classified as the non-diabetic group. Moreover, gender, age, insulin use and the Sydney classification parameters were scanned according to the hospital information management system. Those for whom sufficient data could not be obtained in the hospital information management system were not included in the study. Results: There was no difference in Helicobacter Pylori colonization density between diabetic and nondiabetic groups. However, Helicobacter Pylori colonization density was found higher in diabetic patients over 65 years of age. In addition, in the regression analysis, it was found that the probability of Helicobacter Pylori density being in density 3 in diabetic patients over 65 years of age was approximately 5 times higher than the probability of being in density 1. There was no difference between diabetic and nondiabetic patients in terms of the presence and intensities of chronic inflammation, neutrophil activation, atrophy and intestinal metaplasia. There was no statistically significant relationship between insulin use and Helicobacter Pylori colonization density in diabetic patients. In diabetic patients, no relationship could be detected between insulin use and chronic inflammation, neutrophil activation, atrophy and intestinal metaplasia. Conclusion: Although there was no significant difference between Helicobacter Pylori positive diabetic and nondiabetic patients according to histopathological findings, Helicobacter Pylori density was found higher in diabetic patients when only the geriatric age group was considered.