Analysis of brain signals by EEG based emotion recognition methods
EWG temelli duygu tanıma yöntemleri ile beyin sinyallerinin analizi
  1. Tez No: 845974
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ŞENGÜL AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, Electrical and Electronics Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir deneyi incelemektedir. Deney, öğrencilerin farklı çizim yöntemlerine verdikleri tepkileri değerlendirmeyi amaçlamıştır. Deney, EEG (elektroensefalografi) gibi nörofizyolojik araçlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. EEG, beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçen bir teknik olarak, katılımcıların çizim sırasında yaşadığı duygusal durumları incelemek için kullanılmıştır. Bu nörofizyolojik veriler, öğrencilerin farklı çizim yöntemlerini kullanırken nasıl tepki verdiklerini ve hangi yöntemlerin duygusal durumlarını nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olmuştur. Sonuçlar, özellikle 3D program kullanılarak yapılan çizim deneyinin öğrenciler üzerinde olumlu bir etki yarattığını göstermektedir. Bu durum, teknolojik araçların ve yeni yazılımların öğrencilerin motivasyonunu artırabileceğini işaret etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, iç mimarlık eğitimi alan öğrenciler için çizim araçlarının seçiminde ve eğitim programlarının tasarlanmasında dikkate alınabilecek önemli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, nörofizyolojik araçların duygusal durumların değerlendirilmesinde nasıl kullanılabileceği konusunda da aydınlatıcıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines an experiment conducted at Akdeniz University and Antalya Bilim University, aiming to evaluate students' responses to different drawing methods. The experiment was carried out using neurophysiological tools, such as EEG (electroencephalography). EEG, as a technique for measuring electrical activity in the brain, was employed to assess the emotional states experienced by participants during drawing. These neurophysiological data helped in understanding how students reacted while using different drawing methods and how these methods influenced their emotional states. The results particularly highlight the positive impact of the drawing experiment using a 3D program. This suggests that technological tools and new software can enhance students' motivation. The findings of this study provide valuable insights for the selection of drawing tools and the design of educational programs for students in the field of interior architecture. Additionally, it sheds light on the potential use of neurophysiological tools in evaluating emotional states.