Yeni tanı tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda Calpastatin düzeyi ve Calpastatinin metabolik parametrelerle ilişkisi
New diagnostic type 2 diabetes mellitus patients: Calpastatin level and its relationship with metabolic parameters
- Tez No: 845990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR, DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Tip 2 Diyabet Mellitus (T2DM) karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasıyla ilişkili kronik bir hastalıktır. Calpain-Calpastatin sistemi hücre içi sinyal iletimi, proliferasyon, apopitoz, adiposit farklılaşması, hücre iskeleti oluşumu ve hareketinin modifikasyonu, nöral vezikül ekzositozu ve trombosit agregasyonu gibi birçok alanda görev alır. Tüm hücrelerde ve dokularda farklı yoğunluklarda eksprese olan Calpastatinin, T2DM patolojisiyle ilişkili olması muhtemeldir. Bu çalışmayla T2DM ile calpastatin düzeyi ve metabolik parametrelerle ilişkisinin ortaya konmasını amaçlanmıştır. ARAÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız vaka-kontrollü çalışmadır. SBÜ İzmir Bozyaka EAH İç Hastalıkları Polikliniğinde yeni tanı T2DM hastaları kriterlere uygunluğuna göre gönüllülük ve rastlantısal olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada18-65 yaş arası 40 yeni T2DM tanılı hasta (hasta grubu), 40 tane T2DM olmadığı bilinen sağlıklı, 18-65 yaş arası gönüllü (kontrol grubu) bulunmaktadır. Tüm hasta ve gönüllülerin rutin biyokimyasal verileri değerlendirilmiş, serum calpastatin düzeyleri enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle ölçülmüştür. İstatistiksel inceleme için istatistik programı olan Python 3.10 kodlama dili kullanılmıştır. BULGULAR: Tüm hastaların ortama yaşı 44,89±6,39'dur. Kontrol grubunda yaş ortalaması 44,75±6,7 yıl, hasta grubunda 45,02±6,15 yıl olarak bulunmuştur. Gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur (p=0,5).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a chronic disease intricately linked to the metabolism of carbohydrates, fats, and proteins. The Calpain-Calpastatin system plays a pivotal role in diverse cellular processes, ranging from intracellular signal transmission to apoptosis and platelet aggregation. Calpastatin, expressed at varying intensities across cells and tissues, may hold relevance to the pathology of Type 2 DM. This study aims to elucidate the association between Type 2 DM and calpastatin levels, exploring their correlation with specific metabolic parameters. PATIENTS AND METHODS: Newly diagnosed Type 2 DM patients at SBU İzmir Bozyaka EAH Internal Medicine Polyclinic were randomly included in the study based on their compliance with the following criteria. In our case-control study, male and female patients between the ages of 18-65, newly diagnosed with Type 2 DM, and healthy female and male volunteers aged between 18-65, who were confirmed not to have Type 2 DM, were included as the control group. In addition to routine biochemical tests related to Type 2 DM, the calpastatin level was measured using the enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method. The statistical analysis utilized the Python 3.10 coding language, a statistical program RESULTS: In our study, 40 newly diagnosed Type 2 DM patients and 40 healthy individuals were included. The individuals in our study group were in the 18-65 age range, with a median age of 44.89±6.39. The average age for the control group was 44.75±6.7, and for the patient group, it was 45.02±6.15. No significant difference was observed between the groups (p=0.5). Calpastatin levels in our study were 42.23±43.93 in the control group and 20.45±23.03 in the patient group.