Yaşlı hastaların sağlık verilerini takip sistemi
Health data follow-up system of elderly patients
- Tez No: 846001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARZIN ASADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giyilebilir sensör teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte spor ve sağlık verilerinin izlenebilirliği yaygınlaşmıştır. Elektrokardiyografi (EKG) kalp hastalıklarının tespitinde önemli bir veri olup, insan kalbinde meydana gelen elektriksel olayların grafiksel gösterimidir. Bu çalışmada ESP32 ailesi mikrodenetleyici kullanılarak EKG verilerinin bulut ortamına gerçek zamanlı aktarımı MicroPython ile gerçekleştirilmiştir. MicroPython, makine öğrenimi gibi karmaşık işlemlerin düşük işlem gücüne sahip mikrodenetleyiciler üzerinde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Buna rağmen literatürde MicroPython ile yapılan çalışmaların sayısının hala sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada tasarlanan yazılımsal filtreler ile EKG sinyali gürültüden arındırıldıktan sonra veriler Amazon Web Services (AWS) bulut ortamına yönlendirilmiştir. Verilerin bulut ortamına anında iletilebilmesi için Mesaj Queuing Telemetri Aktarımı (MQTT) protokolü kullanılmıştır. Ayrıca bulut ortamından EKG verileri geri okunup, bilgisayar ortamında geliştirilen bir Python kodu ile EKG grafikleri çizdirilmiştir. EKG sinyalinin analizi mevcut kütüphaneler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of wearable sensor technologies, traceability of sports and health data has become widespread. Electrocardiography (ECG) is an important data in the detection of heart diseases and is a graphical representation of the electrical events occurring in the human heart. In this study, real-time transfer of ECG data to the cloud environment was performed with MicroPython using the ESP32 family microcontroller. MicroPython allows complex operations such as machine learning to be performed on microcontrollers with low processing power. Despite this, it seems that the number of studies conducted with MicroPython in the literature is still limited. In this study, after the ECG signal was cleared of noise with the designed software filters, the data was directed to the Amazon Web Services (AWS) cloud environment. Message Queuing Telemetry Transfer (MQTT) protocol is used for instant transmission of data to the cloud environment. In addition, ECG data was read from the cloud environment and graphs were drawn with the Python code developed on the computer. Analysis of the ECG signal was performed using available libraries.