Yogun bakımda takip edilen romatolojik hastaların demografik ve klinik bulguları ile bu bulguların sağkalımla ilişkileri
The demografik ve clinical features of the rheumatic patients who are followed in the intensive care unit and the relationship of these features with the survival
- Tez No: 331484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETAmac: Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Yoğun Bakım ünitesinde izlenen romatolojik hastaların yatışındaki klinik ve laboratuar özelliklerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin mortalite ilişkisinin ortaya konması amacı ile yapılmıştır.Gerec ve yöntemler: Çalışmamıza 2003-2012 tarihleri arasında Dahiliye Yoğun Bakımda yatan romatolojik hastalar alındı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuar değerleri retrospektif olarak kaydedildi. İstatistiksel frekansları hesaplandı daha sonra bu verilerin mortalite üzerine etkisi araştırıldı.Bulgular: Bu çalışmaya ortanca yaşı 38 olan 69'u bayan 31'i erkek toplam 100 hasta alındı. Hastaların tanıları 42'si (%42) Sistemik lupus eritromatozis (SLE), 26'sı (%26) Romatoit artrit (RA), 9'u (%9) Wegener granulomatozis (WG), 6'sı (%6) Behçet hastalığı (BH), 5'i (%5) Skleroderma'idi (SCL). Hastaların yoğun bakım ihtiyacı 55 hastanın (%55) pulmoner problemler ve şok nedeniyle sonra sırasıyla nörolojik problemler 27 (%27) ve diger nedenlerden 18 (%18) oldu. Hastaların ortanca Akut Fizyolojik ve Kronik Sağlık Değerlendirilmesi (APACHE II )değeri 21'idi(5-45). Hastaların 63'ü öldü (%63).Yapılan tek degişkenli analizde yatış nedeni pulmoner problem ve şok olanlar ( p=0.002), yaş (p=0.040), yoğun bakıma yatışında enfeksiyon (p=0. 005), akciğer enfeksiyonu (p=0.017), sepsis ( p=0. 01) ve şok (p=0.001) olanlar ile trombosit sayısı (p=0.032) , c-reaktif protein (CRP) (p=0.012), prokalsitonin (PCT) (p=0.008) ve APACHE II (p=0.001) mortalite ile ilişkili bulunuldu. Multivariant analizde sadece APACHE II değeri istatistiksel olarak mortalite üzerine anlamlı bulundu(p=0.009).Sistemik lupuslu eritromatozisli 42 hastasının %63'ü öldü. Tek degişkenli istatiksel analizde yaş (p=0.002), sepsis (p=0.028), APACHE II (p=0.006), PCT (p=0.046) , mortalite üzerine anlamlı bulundu. Romatoit artrit hastalarının %73'ü öldü, yapılan tek değişkenli istatistikte sadece CRP (p=0.028) mortalite üzerine anlamlı bulundu.Sonuc: Yoğun bakımda takip edilen romatolojik hastalar yüksek ölüm oranına sahiptir. Yoğun bakımdaki romatoloji hastalarının mortalitesi açısından en önemli risk faktörü APACHE II'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: This study is performed to determine the clinical and laboratory features of the patients with rheumatologic diseases admitted to the Department of Medical Intensive Care of Cukurova University Medical Faculty and to investigate the factors associated with mortality.Material and methods: Patients admitted to the Department of Medical Intensive Care, with rheumatologic disease, between 2003 and 2012 were included. The demografic, clinical and laboratuary datas of patients on admission were recorded retrospectively. Frequency of datas and prognostic factors associated with mortality were evaluated.Findings: One hundred patients, 69 female, 31 male, with median age of 38(14-83) were included in this study. Fourty two (42%) patients had Sistemik lupus eritromatozis (SLE), 26 (%26) patient had Romatoit artrit (RA), 9 (%9) patients had Wegener?s granulomatosis (WG), 6 (%6) patient had Behcet disease(BD), 5 (%5) had Scleroderma (SCL). Fifty six (%55) of the patients admitted to ICU because of respiratory failure and shock, 27 (%27) admitted because of neurologic problems and 18 (%18) admitted with other reasons. Median Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) score was 21(5-45)63 (63%) patients died . in ICU. Admission diagnosis (p=0.002), age (p=0.040), infection at admission (p=0.005), pneumonia (p=0.017), sepsis (p=0.01), shock (p=0.01), platelet count (p=0.032), C-reaktif protein (CRP) (p=0.012), procalcitonin (p=0.008) and APACHE II (p=0.001) score were found to be related with mortality in univariant analysis. In multivariant analysis only Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) were significantly related with mortality(p=0,009).Mortality rate of 42 SLE patients was 63%. Age(p= 0.002), sepsis (p=0.028), APACHE II (P=0.006) and, procalcitonin (p=0.046) were related with mortality. Mortality rate of RA patients was 73%. Only CRP (p=0.028) was significantly related with mortality in RA patients.Conculusion: Patients with Rheumatologic disease have high mortality rate in ICU. APACHE II score is most important risk factor for mortality for rheumatologic patient in ICU