Dijital dönüşüm sürecinde Türkiye'de üniversitelerin mali yönetim bilgi sistemlerinin incelenmesi
An examination of financial management information systems in Turkish universities during the digital transformation process
- Tez No: 846062
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, dijital dönüşüm süreçlerinin mali yönetim bilgi sistemleri üzerindeki etkilerini ve bu sistemlerin üniversitelerdeki uygulama dinamiklerini derinlemesine incelemektedir. Araştırma, global çerçevede bütünleşik kamu mali yönetim bilgi sistemleriyle ilgili geniş kapsamlı bir literatür taramasıyla başlamakta, bu sistemlerin mali reformların ardından nasıl evrildiğini ve geliştiğini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Özellikle, akademik literatürde yeterince irdelenmemiş olan üniversitelerdeki bütünleşik mali yönetim bilgi sistemlerinin uygulama pratiği ve karşılaşılan zorluklar üzerine bir analiz yapılmıştır. Bu çalışmada, mali yönetim bilgi sistemlerinin tanımı, işlevsel yapıları ve mali reformlar sonrasında üniversitelerde nasıl entegre edildiği üzerine bir inceleme yapılmıştır. Üniversitelerdeki bu sistemlerin idari süreçlere olan etkileri, karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirilen çözüm stratejileri, metodolojik bir çerçeve içerisinde irdelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez dijital dönüşüm süreçlerinin üniversitelerdeki mali yönetim uygulamalarına olan etkisini tartışmakta ve bu alandaki zorlukları analitik bir yaklaşımla ele almaktadır. Tez, üniversitelerin mali yönetim bilgi sistemlerini daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri için stratejik ve pratik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, dijital dönüşümün mali yönetim alanındaki etkilerini ve bu etkilerin akademik kurumlar üzerindeki yansımalarını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alarak, alandaki boşlukları doldurmayı ve gelecekteki araştırmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis thoroughly examines the impacts of digital transformation processes on financial management information systems and the dynamics of implementing these systems in universities. The research begins with an extensive literature review on global integrated public financial management information systems, detailing their evolution and development following financial reforms. Particularly, it analyzes the practical application and challenges of integrated financial management information systems in universities, a topic not sufficiently explored in academic literature. The study investigates the definition, functional structures, and integration of financial management information systems in universities post-financial reforms. It examines the effects of these systems on administrative processes in universities, the challenges faced, and the solution strategies developed, within a methodological framework. In conclusion, the thesis discusses the impact of digital transformation processes on financial management practices in universities and analytically addresses the challenges in this field. It offers strategic and practical recommendations for universities to use their financial management information systems more effectively and efficiently. This work aims to fill gaps in the field and guide future research by comprehensively addressing the effects of digital transformation on financial management and its reflections on academic institutions.