Sosyal medyada şöhret gelişim süreci yerel ve ulusal sosyal medya ünlüleri
Fame development process in social media local and national social media celebrities
- Tez No: 846070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnternet teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bireyler sosyal medya platformları aracılığıyla bilgilere ulaşabilmekte, boş vakit geçirebilmekte, diğer bireyler ile iletişim kurabilmektedirler. Sosyal medyanın diğer bir getirisi, bireylerin sosyal medya platformları aracılığıyla ün sahibi olabilmeleridir. Bu araştırma ile, yerel ve ulusal çapta sosyal medyada ün sahibi olmuş kişiler üzerinden örnek alınarak, sosyal medyada şöhret gelişim süreci incelenmiştir. Araştırma için, 19 erkek ve 4 kadın sosyal medya ünlüsü ile, yüz yüze, telefon ile ve e-posta aracılığıyla görüşmeler yapılmış; 8 erkek ve 8 bayan sosyal medya ünlüsünün sosyal medya hesapları ve paylaşımları incelenmiştir. Ünlülerin takipçilerinin beklentilerini saptamak için, takipçilerin ünlülerin sosyal medya paylaşımlarına yaptıkları yorumlar analiz edilmiştir. Bireylerin; doğal olmalarının, iletişim becerisine sahip olmalarının, kaliteli içerikler üretmelerinin ve paylaşımlarını düzenli olarak yapmalarının bireyleri başarıya ulaştırdığı görülmüştür. Başarıya ulaşan bireyler maddi ve manevi pek çok kazanım elde etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in internet technologies have led to the emergence of social media platforms. Individuals can access information, spend free time and communicate with other individuals through social media platforms. Another benefit of social media is that individuals can become famous through social media platforms. With this research, the process of fame development in social media has been examined by taking examples from people who have become famous in social media locally and nationally. For the research, face-to-face interviews, telephone, and e-mail interviews were conducted with 19 male and 4 female social media celebrities. Social media accounts and shared contents of 8 male and 8 female social media celebrities were examined. In order to detect expectations of the followers of the celebrities, the comments made by the followers on the social media posts of the celebrities were analyzed. Individuals: It has been seen that being natural, having communication skills, producing quality content and sharing regularly lead individuals to success. Successful individuals gain many material and spiritual gains.