Destinasyon rekabetçilik faktörlerinin bölgesel turizm talebine etkisi: Türkiye Düzey-1 bölgeleri için panel veri analizi
The impact of destination competitiveness factors on regional tourism demand: A panel data analysis for Turkey Level-1 regions
  1. Tez No: 846073
  2. Yazar: BURCU YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, destinasyon rekabetçilik faktörlerinin turizm talebine olan etkilerini araştırarak, bölgesel turizm stratejilerine yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Türkiye'nin Düzey-1 bölgeleri üzerinde gerçekleştirilen analiz 2010-2020 dönemini kapsamakta olup, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak hesaplanan destinasyon rekabetçilik endekslerinin bölgesel turizm talebi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların güvenilirliği ve etkinliği için Uygun Genelleştirilmiş En Küçük Kareler (FGLS- Feasible Generalized Least Squares), Panel Düzeltilmiş Standart Hatalar (PCSEs- Prais-Winsten Regression) ve İnteraktif Sabit Etkiler (IFE - Interactive Fixed Effects) modelleri tercih edilmektedir. Çalışmada elde edilen ampirik bulgular incelediğinde; üçüncü bölümde yer alan destinasyon rekabetçilik endekslerinin bölgelerin turizm rekabetçilik potansiyellerini açıklayabildiklerini görülmektedir. Dördüncü bölümde ise; FGLS, PCSE ve IFE modellerinde turizm altyapı ve genel altyapı endeksinin turizm talebini pozitif etkilediği reel efektif döviz kuru ve COVID-19 salgınının ise negatif etkilediği görülmektedir. Buna karşın doğal ve geliştirilmiş kaynaklar endeksinin FGLS ve PCSE modellerinde turizm talebi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Çevre ve iklim endeksinin ise turizm talebi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisine rastlanmamaktadır. Doğal ve geliştirilmiş kaynaklar endeksinin ise FGLS ve PCSE modellerinde turizm talebini pozitif etkilediğini söylemek mümkündür. Elde edilen bulgular turizm talebine yönelik geliştirilecek politikalarda sosyo-kültürel değişkenlerin de önemi kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a new perspective on regional tourism strategies by investigating the effects of destination competitiveness factors on tourism demand. The analysis of Turkey's Level-1 regions covers the period 2010-2020 and reveals the effects of destination competitiveness indices calculated using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods on regional tourism demand. Feasible Generalized Least Squares (FGLS), Panel Corrected Standard Errors (PCSEs - Prais- Winsten Regression) and Interactive Fixed Effects (IFE) models are preferred for the reliability and efficiency of the findings. The empirical findings of the study show that the destination competitiveness indices in the third section can explain the tourism competitiveness potential of the regions. In the fourth section, it is seen that tourism infrastructure and general infrastructure index positively affect tourism demand in FGLS, PCSE and IFE models, while real effective exchange rate and COVID-19 pandemic negatively affect tourism demand. On the other hand, the natural and developed resources index has a positive effect on tourism demand in the FGLS and PCSE models. The environment and climate index does not have a statistically significant effect on tourism demand. On the other hand, the natural and developed resources index has a positive effect on tourism demand in the FGLS and PCSE models. The findings obtained prove the importance of socio- cultural variables in the policies to be developed for tourism demand.