Yabancı yetişkinlere ikinci dil olarak Hollandaca öğretimi yapmak amacıyla yürütülen NT2 dil kurslarının etkililik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of effectiveness levels of NT2 language courses conducted for teaching Dutch as a second language to foreign adults
- Tez No: 846074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada Hollanda'da faaliyet gösteren Scalda isimli kurum bünyesinde verilen NT2 dil kurslarının etkililik düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem ve bu yöntemin açıklayıcı sıralı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Hollanda Zeeland bölgesinde faaliyet gösteren Middelburg, Vlissingen ve Goes NT2 kurslarında eğitim gören toplam 540 öğrenci; örneklemini ise, Scalda okulunun Middelburg, Vlissingen ve Goes bölgelerinde bulunan 3 şubesinde eğitim gören 64 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada rastgele amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Nitel bölümde ise, 18 öğretmen ve 30 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri ICE kurumu tarafından geliştirilen ve Hollanda'da bulunan tüm NT2 kurslarında standart olarak uygulanan başarı testleri, araştırmacı tarafından geliştirilen 4'lü likert tipi öğretmen ve öğrenci anketleri ile toplanmıştır. Nicel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu iki maddeden oluşan yapılandırılmamış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada Scalda isimli kurum bünyesinde verilen NT2 dil kurslarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin son test puanlarının ön test puanlarından anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcı öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmelerde katılımcılar, kursların etkili olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effectiveness level of NT2 language courses given by Scalda, an institution operating in the Netherlands. In the study, mixed methods in which quantitative and qualitative research methods were used together and the explanatory sequential design of this method were used. The study population of the research is a total of 540 students studying at Middelburg, Vlissingen and Goes NT2 courses operating in the Zeeland region of the Netherlands; The sample consists of 64 students studying in 3 branches of Scalda school in Middelburg, Vlissingen and Goes regions. Random purposive sampling was used in the research. In the qualitative section, 18 teachers and 30 students formed the study group of the research. The quantitative data of the research were collected with achievement tests developed by the ICE institution and applied as standard in all NT2 courses in the Netherlands, and 4-point Likert type teacher and student surveys developed by the researcher. Quantitative data were collected with an unstructured interview form consisting of two open-ended items developed by the researcher. The research concluded that NT2 language courses given by the institution called Scalda are effective. It was determined that the students' post-test scores were significantly higher than their pre-test scores. In the interviews with participating teachers and students, the participants stated that the courses were effective.