Sülfürik asit katyon değiştirici membranların bazı metallere karşı transport özellikleri
Transport properties of sulfuric acid kation exchange membranes towards to metals
- Tez No: 84611
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SÜLFÜRİK ASİT KATYON DEĞİŞTİRİCİ MEMBRANLARIN BAZI METALLERE KARŞI TRANSPORT ÖZELLİKLERİ Ali Serkan MAVERDELER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Salih YILDIZ 1999, Sayfa :38 Jüri : Prof. Dr. Salih YILDIZ Doç. Dr. Mustafa ERSÖZ Doç. Dr. Tevfik ATALAY Bu çalışmada, katyon ve anyon değiştirici membranların, Ag,AgCl |MC1 (a)1|membran| MCI (a)2|AgCl,Ag Ag-AgClINaCl+CaChCa)!! membrane| NaCl+CaCl2(a)2|AgCl-Ag hücrelerinin elektromotor kuvvet (emk) değerleri ölçülmüştür. Polisulfon polyester destekli (SA3T), polisulfon polyester desteksiz (SA3S), kuvvetli katyonik ve polisulfon (SB 6407) kuvvetli anyon değiştirici membranları kullanılmış ve karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kuvvetli katyonik (Neosepta CL-25T ve CM-2) ve kuvvetli anyonik (Neosepta AMH) iyon değiştirici membranlar ile karşılaştırılmıştır. Membran fazı elektrolit konsantrasyonu ve elektrolitin aktivitelerine göre analiz edilmiştir. Hücrenin emk değerleri çözeltinin ortalama aktiviteleri ile açıklanmış ve her iki tip iyon değiştirici membranlar için de emk değerleri elektrolit çözeltinin konsantrasyonunun artması ile artmıştır. Polisulfon kuvvetli katyon ve anyon değiştirici membranlarda ortalama elektrolitin aktifliği -1.2 değerinde emk değerinin maksimum olduğu bulunmuştur. Katyonik ve anyonik membranların her ikisinde de monovalent/divalent seçicilik özellikleri elektrolit çözeltideki iyonların mol fraksiyonuna göre açıklanmıştır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis TTRANSPORT PROPERTIES OF SULFHURİC ACÎD KATİON EXCHANGE MEMBRANES TOWARDS TO METALS Ali Serkan MAVERDELER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Salih YILDIZ 1999, Page :38 Jury: Prof. Dr. Salih YILDIZ Assoc. Doç. Dr. Mustafa ERSÖZ Assist. Doç. Dr. Tevfik ATALAY In this study, the emf values of the cell Ag,AgCl |MC1 (a)i|membrane| MCI (a)2| AgCl,Ag and Ag-AgCipSfaCl+CaC^Ca)!! membrane| NaCl+CaCl2(a)2|AgCl-Ag have been measured on both cationic and anionic ion exchange membranes. The Polysulfonated polyester supported (SA3T), Polysulfonated unsupported (SA3S) strongly cationic ion exchange membranes and polysulfonated (SB 6407) strongly anionic ion exchange membranes were tested and characterised. The obtained results were compared with strongly cationic (Neosepta CL-25T and CM-2) and strongly anionic (Neosepta AMH) ion exchange membranes. The membrane phase was analysed for its electrolyte, intramembrane activities and electrolyte concentration. The emf values of the cell was explained by average activities of the external solution concentration and the emf values of both type of ion exchange membranes was increased with increasing of external concentration. The interesting point found that the emf values was observed as maximum for Polysulfonated strongly cationic and anionic ion exchange membranes when the average activity was -1.2. The monovalent/divalent permselectiviyies of the both type membranes was also explained by the mol fraction of the cations in the solution. IV