Tekerlemelerin ilkokul ve okulöncesi müzik eğitimindeki yeri ve önemi üzerine bir çalışma
A Research on the inportance of repetitions in music education at kindergarten and elementary scholl
  1. Tez No: 84612
  2. Yazar: AYLİN MENTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKERLEMELERİN İLKOKUL VE OKULÖNCESİ MÜZİK EĞİTİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Aylin MENTİŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Prof. M. Salih ERGAN 1999, Sayfa: 39 Jüri : Prof. M. Salih ERGAN : Doç. Yusuf AKBULUT : Doç. Z. Seçkin GÖKBUDAK Bu çalışmada: Tekerlemelerin ilkokul ve okulöncesi müzik eğitimindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Tekerlemenin ne olduğu, çeşitlerinin neler olduğu, edebi boyutları, müziksel boyutları ele alınarak okulöncesi müzik eğitiminin nasıl olması gerektiği, tekerlemelerin ilkokul ve okulöncesinde nasıl kullanıldığı, nekadarının kullanılabileceği belirlenmiştir. Tekerlemelerin okulöncesi çocukluk çağı üzerindeki gelişim etkileri, kişilik gelişimiyle birlikte incelenmiştir. Okulöncesi müzik eğitiminin çocuğun sonraki yaşamında dil ve sosyal gelişimi açısındanII etkisi tartışılmıştır. Ayrıca Avrupa ve Amerika eğitim sistemleri içindeki çocuk ve okulöncesi müzik eğitimi incelenmiştir. Sonuç olarak: tekerlemeler çocuğun müziksel gelişimine yardımcı olmanın yanısıra dil gelişimine, sosyal-duygusal gelişimine, bellek ve anımsama gelişimine de büyük ölçüde yardımcı olurlar. Anahtar Kelimeler : Tekerleme, okulöncesi eğitim, ilköğretim, müziksel gelişim.Ill ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE IMPORTANCE OF REPETITIONS IN MUSIC EDUCATION AT KINDERGARTEN AND ELEMENTARY SCHOOL Aylin MENTIS Selçuk University Science Studies Institute Music Teaching Section Supervisor: Prof. M. Salih ERGAN 1999, Page: 39 Jury : Prof. M. Salih ERGAN : Assoc. Prof. Yusuf AKBULUT : Assoc. Prof. Z. Seçkin GÖKBUDAK In this research, the importance of repetitions at kindergarten and elementary school has been studied. The meaning and kinds of repetition, its literary and musical extends have also been searched and what a pre-school music tCYÜKSEKör;,; ;Mi DOKÜMANTASYON IfQUCEZi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE IMPORTANCE OF REPETITIONS IN MUSIC EDUCATION AT KINDERGARTEN AND ELEMENTARY SCHOOL Aylin MENTIS Selçuk University Science Studies Institute Music Teaching Section Supervisor: Prof. M. Salih ERGAN 1999, Page: 39 Jury : Prof. M. Salih ERGAN : Assoc. Prof. Yusuf AKBULUT : Assoc. Prof. Z. Seçkin GÖKBUDAK In this research, the importance of repetitions at kindergarten and elementary school has been studied. The meaning and kinds of repetition, its literary and musical extends have also been searched and what a pre-school music tCYÜKSEKör;,; ;Mi DOKÜMANTASYON IfQUCEZiIV education should be, how the repetitions are used at primary schools and kindergartens and how much of them can be used have been established. The effects of repetitions in school and pre-school age have been examined along with the psychological development of the child. The effect of pre-school music education in the present and future life of children as regards the language and social development is also a matter of discuss in this study. Besides these, music education and children in European and American education systems have been studied. Consequently, in addition to children's musical development, repetitions help children to develop their speaking, improve their social and emotional lives and make their memory and remembrance better. Key Words : Repetition, kindergarten education, elementary education, musical development.