Keskin güç ve devletlerin siyasal karar alma sürecine etkisi
Sharp power and the effects of states on the political decision-making process
- Tez No: 846143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzdeki değişen jeopolitik koşullar ve uluslararası arenadaki yeni bilgi ve teknolojilerin yükselişi, geleneksel yöntemlere olan ilgiyi giderek azaltmış ve yeni yaklaşımların aciliyetini artırmıştır. Bu gelişmeler, siyasi ve dış politika eylemlerini açıklamak için geleneksel terminolojinin yetersiz kaldığı bir noktada yeni kavramların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Devletlerin gücü, uzun bir süredir uluslararası ilişkilerin temel konularından biri olarak incelenmektedir. Son yıllarda araştırmacılar, genellikle devletleri sert ve yumuşak güç kavramları bağlamında değerlendirmeye çalışmışlardır. Ancak, 2017 yılında ortaya atılan“keskin güç”kavramı, başlangıçta fazla ilgi görmemiş olsa da günümüzde hızla önem kazanmaktadır. Bu çalışma, tarih boyunca güç kullanımının bir parçası olarak faaliyet gösteren propaganda, manipülasyon ve dezenformasyon gibi terimlerin teknolojik ilerlemelerin etkisiyle keskin güç kavramına nasıl şekil verdiğine ve siyasi karar alma süreçleri üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Yapılan araştırma, keskin gücün temel olarak bilgi üzerinde manipülasyona dayandığı ve bu manipülasyonun devletlerin siyasi karar alma süreçlerinde istikrarsızlık yarattığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's rapidly changing geopolitical conditions and the increasing influence of new information and technologies in the international arena have led to a decreased interest in traditional methods and a heightened urgency for new approaches. As a result, new concepts have been introduced to explain political and foreign policy actions that require more than just traditional terminology. For years, state power has been studied as one of the central issues in international relations, with researchers generally evaluating states in the context of hard and soft power. However, the concept of“sharp power,”introduced in 2017, has rapidly gained importance today, even though it initially did not receive much attention. This study specifically focuses on how terms such as propaganda, manipulation, and disinformation, which have been part of the use of force throughout history, have shaped the concept of complex power under the influence of technological advances and their impact on political decision-making processes. The research concludes that sharp power fundamentally relies on the manipulation of information, which can create instability in the political decision-making processes of states.