Bilgisayar destekli müzik üretimine yönelik uzman görüşlerinin incelenmesi
Analyzing of expert opinions on computer-aided music production
- Tez No: 846145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN CANYAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaşamımızı etkileyen teknolojik gelişmelerin hızla değişimi müziğinde evrimleşmesine sebep olmuştur. Günümüz çağında oluşan müzik ile ilgili yenilikler çoğunlukla bilgisayar destekli müzik üretimiyle ilgilidir. Yeni kayıt tekniklerinin kullanımı ve özellikle yeni enstrümanların tanıtılması teknolojik gelişmeler ile ortaya çıkmıştır. İletişim teknolojisindeki buluşlar 19.yy.'da sesin kaydedilmesi üzerine yapılan çalışmalar ile başlamış, ilk kayıtlar silindir ile çalışma prensibine sahip“Phonograph”ta ve ince yuvarlak bir taş plak ile çalışan“Gramophone”da yapılmıştır. Radyo istasyonları kurulmasıyla teyp, kaset, synthesizer vd. gibi müzik endüstrisi için önemli araçlar ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmeler günümüzde bilgisayar içerisinde devasa stüdyo barındıran elektronik cihazlarla son halini almıştır. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda bilgisayarın desteği ile sanal stüdyo, dijital sinyal işlemcileri ve sanal enstrümanlar kullanılarak müzik yapımı mümkün hale gelmiştir. Araştırmanın amacı, müzik teknolojilerinin günümüzde kullanımına yönelik uzman görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaç çerçevesinde konusunda uzman kişilere danışılarak bilgisayar destekli müzik üretiminin günümüzdeki yeri, önemi ve avantajları incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve araştırmacı tarafından çevrimiçi biçimde uygulamaya hazır olarak düzenlenip katılımcılara Google Formlar kullanılarak çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların bilgisayar destekli müzik üretimini; kullanım kolaylığı, maddi olarak daha ulaşılabilir olması ve fiziki olarak yer tasarrufu sağlaması gibi avantajları sebebi ile kullandıkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra anlık hissiyatı yok etmesi, yaratıcılıktan uzaklaşabilme gibi nedenlerden kaynaklı kullanımına yönelik görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid change in technological developments that affect our lives has led to the evolution of music. Music-related innovations in today's age are mostly related to computer-aided music production. The use of new recording techniques and especially the introduction of new instruments have emerged with technological developments. The inventions in communication technology started with the studies on recording sound in the 19th century, the first recordings were made on the“Phonograph”, which has the principle of working with a cylinder, and the“Gramophone”, which works with a thin round stone record. With the establishment of radio stations, important tools such as tape, cassettes, synthesizers have emerged for the music industry. Today, technological developments have taken their final form with electronic devices that contain huge studios in computers. In line with technological developments, it has become possible to produce music by using a virtual studio, digital signal processors and virtual instruments with the support of the computer. The aim of the research is to determine the expert opinions on the use of music technologies today. Within the framework of this purpose, the place, importance and advantages of computer-aided music production today were examined by consulting experts. A semi-structured interview form, which is one of the qualitative research methods, was prepared and prepared by the researcher in an online form ready for application and applied to the participants online using Google Forms. In line with the information obtained in the study, it has been determined that the participants' use the music production due to advantages such as ease of use, being more financially accessible and saving physical space. In addition, opinions about its use have been reported for reasons such as destroying the instant feeling and distracting from creativity.