Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamların ve tedbir kararlarının yerine getirilmesi
The enforcement of orders and precautionary decisions regarding child custody and establishing a personal relationship with the child
- Tez No: 846155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern hukuk sistemlerinde hukuki korumanın devlet eliyle gerçekleştirileceği kabul edilmiştir. Mahkeme kararları taraflar tarafından rıza ile yerine getirilmediği takdirde devlet, cebri icra yetkisini kullanarak bu mahkeme kararını yerine getirecektir. Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına yönelik mahkeme kararlarının yerine getirilmesi İcra İflas Kanunu sisteminde icra organları aracılığı ile yerine getirilmekteydi. Mahkeme kararları yerine getirilirken icra müdürü ve kolluk, çocuğun evine giderek bu işlemleri gerçekleştiriyordu. Çocuğun hem psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyen hem de taşınır mal gibi teslimini öngören bu uygulamalar sıklıkla eleştirilmekteydi. 7343 Sayılı Kanun'la yapılan değişiklikle bu uygulamaya son verilmiş ve İcra İflas Kanunu'ndan ilgili hükümler mülga edilmiştir. Yeni düzenlemeyle çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına yönelik mahkeme kararlarının yerine getirilme usulü, Çocuk Koruma Kanunu'nun 41/A ve devamı maddeleri uyarınca ele alınmıştır. Artık bu mahkeme kararları Adalet Bakanlığına bağlı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü tarafından çocuk teslim merkezlerinde yerine getirilecektir. Getirilen bu düzenlemeyle çocuğun üstün yararının daha iyi gözetilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının yerine getirilmesi hususu yeni düzenlemeler ışığında ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In modern legal systems, it is accepted that legal protection will be carried out by the state. If court decisions are not voluntarily complied with by the parties, the state will enforce this court decision using its coercive execution authority. The execution of court decisions regarding child custody and establishing personal relationships with the child was carried out through enforcement authorities in the Enforcement and Bankruptcy Law system. During the execution of court decisions, the enforcement officer and law enforcement would go to the child's home to carry out these procedures. These practices, which both negatively affected the child's psychology and development and involved the transfer of the child like movable property, were often criticized. With the amendment made by Law No. 7343, an end was put to this practice, and the relevant provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law were repealed. The new regulation on the procedure for the enforcement of court decisions regarding child custody and establishing personal relationships with the child is addressed in accordance with Articles 41/A and subsequent articles of the Child Protection Law. Now, these court decisions will be enforced in child delivery centers by the Directorate of Legal Aid and Victim Services, which is affiliated with the Ministry of Justice. With this regulation, it is aimed to better safeguard the best interests of the child. In our study, the issue of enforcing court decisions regarding child custody and establishing personal relationships with the child will be attempted to be discussed in the light of the new regulations.