Larinks kanserlerinde D vitamin reseptör polimorfizminin prognoz üzerindeki etkisi
The effect of vitamin D receptor polymorphism on the prognosis of larynx cancer
- Tez No: 846163
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Translasyonel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
D vitamininin karsinogenez sürecinde koruyucu bir rol taşıdığı gösterilmiştir. D vitamini reseptör (VDR) genindeki polimorfizmlerin kanser sonuçlarını etkileme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, VDR geni ile ilişkili tek nükleotid polimorfizmlerinin supraglottik larinks kanseri üzerindeki etkisi incelemiştir. 2017-2023 yılları arasında supraglottik larinks kanseri tanısı koyulmuş ve daha sonra tedavi edilmiş hastalar çalışmaya alınmıştır. VDR geni ile ilişkili altı farklı polimorfizm tipi (rs2228570, rs731236, rs7975232, rs11574113, rs11168267 and rs11168266) araştırılmıştır. Tüm hastalar lokal nüks, rejyonel nüks, uzak metastaz ve ikinci primer tümör gelişimi açısından takip edilmiş ve sağkalım üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Tek gen nükleotid polimorfizmlerinin prognostik değerlerini belirlemek amacı ile Cox regresyon analizi, sağkalım değerlendirmesi için ise Kaplan-Meier metodu kullanılmıştır. Çalışmaya 87 hasta dahil edilmiştir. Ortalama takip süresi 45,02±24,47 ay idi. Lokorejyonel nüks açısından Cox regresyon analizinde, rs731236 GG genotipi için Hazard oranı 2,098 (%95 güven aralığı, 1,047-4,202 aralığında, p=0,037) olarak tespit edildi. rs731236 AA, AG ve GG genotipleri için lokorejyonel nüks oranları sırası ile %38,6, %23,1 ve %53,3 olarak belirlendi. rs731236 GG polimorfizmi varlığında hastalığa spesifik sağkalım (47,63±7,48 ay, p=0,015) ve hastalıksız sağkalım (45,71±6,83 ay, p=0,040) anlamlı olarak daha kısa idi. İncelenen polimorfizm tipleri arasında metastaz ve ikinci primer tümör gelişim oranları arasında anlamlı fark yok idi. Bu çalışmada D vitamini reseptör genindeki rs731236 polimorfizminin, supraglottik larinks kanseri ile ilişkili lokorejyonel nüks ve prognoz üzerinde etkili bir faktör olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D has been demonstrated to play a protective role in carcinogenesis. Polymorphisms of vitamin D receptor (VDR) gene may affect the outcome of some cancers. In this study, we examine the effects of VDR gene single nucleotide polymorphisms on the outcome of supraglottic lartynx cancer. Patients diagnosed with supraglottic larynx cancer between 2017 and 2022 and treated thereafter were enrolled. Single nucleotide polymorphisms (SNPs) of the VDR gene (rs2228570, rs731236, rs7975232, rs11574113, rs11168267 and rs11168266) were investigated. All patients were followed-up for any evidence of local recurrence, regional recurrence, distant metastasis and second primary tumor development. Cox regression analysis was performed to evaluate the prognostic value of single nucleotide polymorphisms. Kaplan-Meier method was used for survival analysis. 87 patients were included. Mean follow-up time was 45,02±24,47 months. Cox regression analysis for locoregional recurrence revealed that hazard ratio of rs731236 GG was 2,098 (95% CI, range: 1,047-4,202, p=0,037). LRR for rs731236 AA, AG and GG were 38,6%, 23,1% and 53,3%, respectively. In the presence of rs731236 GG polymorphism, disease specific survival was significantly shorter (47,63±7,48 months, p=0,015) and disease free survival (45,71±6,83 months) was significantly shorter (p=0,040). Rates of metastases and SPT were not significantly different between SNPs. This study has demonsrated the possible effects of VDR rs731236 SNP on the locoregional recurrence and prognosis of supraglottic larynx cancer.