Aminotiyofen ve salisilaldehit türevi schiff bazı metal kompleksleri ile işlevselleştirilmiş süperparamanyetit nanoparçacıklarının sentezi, karakterizasyonu ve bakır giderimi için sentetik sulara uygulanması
Synthesis, characterization of superparamagnetite nanoparticles functionalized with aminothiophene and salicylaldehyde derivative schiff base metal complexes and application to synthetic waters for copper removal
  1. Tez No: 846179
  2. Yazar: İSMAİL DEVRİM DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ADIGÜZEL, PROF. DR. MUHARREM İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın ilk adımında, bir aminotiyofen türevi olan (2-amino-6-etil-4,5,6,7-tetrahidrotieno[2,3-c]piridin-3-karbonitril) (I) bileşiği literatür yöntemine göre elde edildi. İkinci adımda başka bir çalışmada bir salisilaldehit türevi“3,5,-dikloro-2-hidroksibenzaldehit”bileşiği ile aminotiyofen türevi (I) bileşiğinin kondensasyon tepkimesi sonucu ilk olarak sentezlenen (2-((3,5-dikloro-2-hidroksibenziliden)amino)-6-etil-4,5,6,7-tetrahidrotieno[2,3-c]piridin-3-karbonitril) Schiff bazı (L) ligandı elde edildikten sonra orijinal Fe(II) ve Co(II) kompleksleri sentezlendi. Aminotiyofen (I) bileşiği ile Schiff bazı (L) ligandının yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve elementel analiz metotları ile karakterize edildi. Komplekslerin yapıları ise FT-IR, UV-görünür bölge ve LC-MS kütle analizi gibi spektroskopik yöntemlerin yanı sıra TGA-DTA analizi, magnetik süssebtibilite ve elementel analiz yardımıyla aydınlatıldı. Schiff bazının iki dişli ligand olarak davranması sonucu oluşan her iki kompleksin oktahedral geometriye sahip ve paramagmetik özellikte olduğu belirlendi. Son adımda ise, Fe(II) ve Co(II) kompleskleri katkılanmış nanoparçacıkların sentez ve karakterizasyonu yapılarak sentetik sularda bakır giderimine olan etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, the compound (2-amino-6-ethyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[2,3-c]pyridine-3-carbonitrile) (I), which is an amino thiophene derivative, was obtained according to the literature method. In the second step, in another study, (2-((3,5-dichloro-2-hydroxybenzylidene)amino)-6-ethyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[2,3-c]pyridine-3-carbonitrile) Schiff base (L) ligand was first synthesized as a result of the condensation reaction of a salicylaldehyde derivative“3,5-dichloro-2-hydroxybenzaldehyde”compound and the amino thiophene derivative (I) compound. After obtaining Schiff base (L) ligand, the original Fe(II) and Co(II) complexes were synthesized. The structures of aminothiophene (I) compound and Schiff base (L) ligand were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analysis methods. The structures of the complexes were elucidated with the help of spectroscopic methods such as FT-IR, UV-visible region and LC-MS mass analysis, as well as TGA-DTA analysis, magnetic susceptibility and elemental analysis. It was determined that both complexes formed as a result of the Schiff base acting as a bidentate ligand had octahedral geometry and paramagnetic properties. In the last step, the synthesis and characterization of nanoparticles doped with Fe(II) and Co(II) complexes were performed and their effects on copper removal in synthetic waters were examined.