Farklı ana arı yetiştirme kutularında yetiştirilen, çift ve tek aşılama yapılan ana arıların bazı performans özellikleri
Some performance characteristics of double and single grafting queen bees bred in queen breeding boxes
- Tez No: 846238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÖNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, farklı ana arı yetiştirme kutularında yetiştirilen, çift ve tek aşılama yapılan ana arıların bazı performans özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kirchhain ana arı çiftleştirme kutularına bir çerçeve, plastik ana arı çiftleştirme kutularına üç çerçeve genç işçi arı aktarılmıştır. Ana arı yetiştirmek için hazırlanan yüksüklere 1 günlük larvalar aktarılarak, 20 adet tek aşılama ve 21 adet çift aşılama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the performance traits of queens reared with single or double grafting in different types of queen-rearing boxes. One frame of young worker bees was introduced to Kirchhain-type queen mating boxes and three frames to plastic-type queen mating boxes. Larvae at one day old were grafted into prepared queen cells, and 20 single inoculations and 21 double inoculations were performed. The study found that the type of queen mating box and the inoculation method had no significant effect (P>0,05) on the pre- and post-mating weights of queens, the comb-building activities of colonies, the number of frames occupied by bees, and the number of sealed frames observed in the second condition. However, the effects of queens on their egg-laying onset and colony survival were significant (P0,05) on the overwintering success of colonies and the number of bee frames before and after overwintering. However, the effect on the number of bee frames observed in the first condition was significant (P0,05) on the lengths of queen cells, the number of bee frames observed in the first condition, and the number of bee frames observed after overwintering.