Türkiye ve Kırgızistan okul öncesi eğitim sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of pre-school education systems in Turkey and Krgyzystan
  1. Tez No: 513546
  2. Yazar: MEDERA HALMATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI, YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde milletler arası sınırların kalktığı, teknolojinin hızla geliştiği ve dünyanın giderek küçüldüğü görülmektedir. Bu gelişmeler paralel olarak ülkeler, eğitim sistemlerinin eleştirel bir yaklaşımla inceleyerek geliştirme isteği duymaktadır. Bu araştırmada, Türkiye ve Kırgızistan Cumhuriyetlerinin okul öncesi eğitim sistemleri tarihsel, genel durum, yasal boyut, okul öncesi eğitim programı, okul öncesi eğitime öğretmen yetiştirme ve okul öncesi eğitim kurumları türleri bakımlarından karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve her iki ülke eğitim sistemlerinin benzer ve farklı olan yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ulaşılan bulgular doğrultusunda Türkiye ve Kırgızistan Cumhuriyetlerindeki okul öncesi eğitim sistemlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne katkı sağlayacak ve bazı önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde Türkiye ve Kırgızistan eğitim sistemleri ele alınmıştır. Her iki ülkenin milli eğitim örgütleri,yasal dayanakları, eğitim sistemlerinin amaçları, eğitim alma biçimleri ve eğitim sisteminin yönetim şekli gibi konular ayrıntılı bir şekilde sunulmuş ve karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca her iki ülkenin okul öncesi eğitim sisteminin tarihçesi, okul öncesi eğitim kurumları yönetmeliği, okul öncesi eğitim programları, okul öncesi eğitime öğretmen yetiştirme ve okul öncesi eğitimde yeni yaklaşımları konuları ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Tartışma ve yorum bölümünde Türkiye'de ve Kırgızistan'da eğitim sistemine, okul öncesi eğitim kanunlarına, okul öncesi eğitim sistemlerinin tarihsel gelişmelerine, okul öncesi eğitim programlarına, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan personel ve öğretmen yetiştirme boyutuna, okul öncesi eğitim kurumları türlerine ilişkin bulgular ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde yargı ve öneriler, kaynakçalar ve eklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be clearly seen that in the present day, the international borders are fading, the technology is rapidly developing and the world is getting smaller by the minute. The countries of the world feel the need to review in a critical approach and thus improve their educational systems in conjuction with the aforementioned developments. In this study, the pre-school education systems of the countries of Turkey and the Republic of Krgyzystan have been comparatively reviewed in terms of their histories, general statutes, legal aspects, pre-school education programs, pre-school teacher training and types of pre-school educational institutions; therefore the similarities and the differenced between the education models of the two countries were determined. It was aimed to come up with several recommendations and to contribute to the solution of the problems faced in the pre-school education systems of both countries.At the third section of the study, the education systems of Turkey and Krgyzystan have been evaulated. The national boards of education, legal foundings, goals of the educational systems, methods of education and the management structures of the educational systems have been detailed and compared with each other. At the section of History of Pre-school Education in Turkey and Krgyzystan,the Empire and Republic eras of Turkey's education system, pre-school education in Turkey national boards of education, the status of pre-school education in the development plans of Turkey, pre-school education in Krgyzystan between the years 1910-1940, pre-school education in the 2nd World War era and the pre-school education systems of present day of Krgyzystan were covered. At the section Regulations for Pre-school Education Institutions of Turkey and Krgyzystan; issues such as the general provisions, the basic principles, the fundamental rules of studying of pre-school education; the registration-acceptence rules for pre-school institutions; the authorities, duties and responsibilities of the personnel; financial acts and the health and safety of the children have been covered and compared. At the section of Pre-school Educational Program at Turkey and Krgyzystan; the introduction, basic charasterics and the responsibilities of teachers to the children and the families have been discussed and compared.At the section of Training of Teachers and Instructors for Pre-school Institutions in Turkey And Krgyzystan; the history of instructorship training and the current education programs for pre-school instructorship training have been given and compared. At the section of New Approaches at Pre-school Education in Tureky and Krgyzystan; the types of pre-school educational institutions in both countries have been listed and compared. At the Discussion section, the findings regarding the educational systems; pre-school educational laws; historical issues of pre-school education systems; pre-school educational programs; personnel and instructor training programs at the pre-school education institutions and types of pre-school education institutions in both countries have been discussed and compared. At the fifth section of the study; the opinions and recommendations have been given as well as the list of references and the appendixes.