Assessment of energy efficiency related indicators and comparing selected countries by scoring their energy efficiency
Enerji verimliliği göstergelerinin değerlendirilmesi ve puanlama yöntemi ile ülkelerin enerji verimliliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 846266
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Uluslararası İlişkiler, Energy, Architecture, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Enerji verimliliğinin önemi ve sürdürülebilir kalkınma, düşük karbonlu ekonomiye geçiş, enerji talebi ve gayri safi yurt içi hasıla(GDP) arasındaki bağlantının koparılması süreçlerine etkisi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerji verimliliği politikaları ve stratejileri arasında önemli farklılıklara yol açmıştır. Bu tez, farklı ülkeler arasında ayrıntılı bir enerji verimliliği analizi sunarak, Enerji Geçiş Endeksi(ETI), RISE (Sürdürülebilir Enerji için Düzenleyici Göstergeler) ve diğer enerji verimliliği endekslerinden alınan göstergeleri birleştiren bütüncül bir yaklaşım kullanmaktadır. Araştırmanın zorunluluğu, sürdürülebilir kalkınmayı başarma, ekonomik ve çevresel ayrışmayı teşvik etme ve karbon ayırma çabalarını ilerletme açısından kritik bir faktör olan enerji verimliliğini anlamak ve geliştirmektir. Çeşitli göstergelerin entegrasyonu, enerji tüketiminin teknik yönlerini ve düzenleyici, politika ve altyapısal boyutları kapsayan çok yönlü bir enerji verimliliği görünümü sağlar. Bu kapsamlı metodoloji, ülkelerin enerji kaynaklarını nasıl yönettikleri, politikaları nasıl uyguladıkları ve verimli ve sürdürülebilir enerji kullanımına doğru nasıl ilerledikleri konusunda detaylı bir değerlendirme yapılmasına olanak tanır. Farklı kaynaklardan alınan verileri birleştirerek, bu çalışma ulusal enerji manzaralarında güçlü yönleri, verimsizlikleri ve iyileştirme alanlarını ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli göstergeleri birleştiren bu araştırma, sadece ulusal enerji verimliliklerinin dengeli bir karşılaştırmasını kolaylaştırmakla birlikte aynı zamanda enerji verimliliği iyileştirmelerini hızlandırmada düzenleyici ve politika müdahalelerinin önemini de vurgular. Bu yenilikçi gösterge seti Çin, Almanya, Türkiye ve Etiyopya'nın enerji verimliliği politikaları ve uygulamaları esnasında karşılaşacakları zorlukları ya da fırsatları değerlendirme konusunda bir kılavuz olmayı hedeflemektedir. Bu tez, enerji verimliliğini değerlendirmek için kapsamlı bir çerçeve sunarak enerji politikası ve sürdürülebilirlik tartışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çerçeve, politika yapıcılar, araştırmacılar ve paydaşlar için bir araç olarak hizmet eder ve en iyi uygulamaları, boşlukları ve mevzuat çalışmaları için potansiyel alanları belirlemede yardımcı olur. Sonuç olarak, araştırma, enerji verimliliğinin,ülkeleri daha sürdürülebilir, düşük karbonlu ekonomili ve kaynak verimliliği yüksek bir geleceğe yönlendirmede kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of energy efficiency and its implications for sustainable development, decoupling, and decarbonization has led to substantial variations in energy efficiency policies and strategies between developed and developing countries that are usually overlooked. This thesis presents a detailed energy efficiency analysis across different countries, employing an integrative approach that combines indicators from the Energy Transition Index, RISE (Regulatory Indicators for Sustainable Energy), and various distinctive energy efficiency metrics. The imperative drives the research to understand and enhance energy efficiency, a crucial factor in achieving sustainable development, promoting economic and environmental decoupling, and advancing decarbonization efforts. Integrating diverse indicators provides a multifaceted view of energy efficiency, encompassing technical aspects of energy consumption and regulatory, policy, and infrastructural dimensions. This comprehensive methodology allows for a nuanced assessment of how countries manage their energy resources, implement policies, and progress towards efficient and sustainable energy use. By amalgamating data from various sources, the study reveals strengths, inefficiencies, and potential areas for improvement in national energy landscapes. By combining a diverse set of indicators, this research not only facilitates a nuanced comparison of national energy efficiencies but also underscores the importance of regulatory and policy interventions in catalyzing energy efficiency improvements. Using this innovative indicator set, the comparative analysis of China, Germany, Türkiye, and Ethiopia offers valuable insights into how different nations navigate the challenges and opportunities in enhancing their energy efficiency. It highlights these countries' distinct paths, reflecting their unique socio-economic and environmental contexts. This thesis aims to contribute to the energy policy and sustainability discourse by providing a comprehensive framework for evaluating energy efficiency. This framework serves as a tool for policymakers, researchers, and stakeholders, aiding in identifying best practices, gaps, and potential areas for policy intervention. Ultimately, the research underscores the critical role of energy efficiency in steering nations toward a more sustainable, decarbonized, and resource-efficient future.