Ev tipi ve endüstriyel tip kefir örneklerinde dinamik in vitro gastrointestinal model ile laktik asit bakterilerinin canlılıklarının belirlenmesi
Determination of viability of lactic acid bacteria by dynamic in vitro gastrointestinal model in household and industrial-type kefir samples
- Tez No: 846265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmada, endüstriyel kefir (EK), starter kültür ile üretilen kefir (SK) ve kefir daneleri ile üretilen kefir (KD) örneklerinde fiziko-kimyasal analizler ve dinamik in vitro gastrointestinal model geçiş süreçlerinde de mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Kefir örneklerinin ağız 0. ve 2. dk ile mide 0. dk DPPH radikal süpürme değerleri arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmamakla (p>0,05) beraber, mide 60 ve 120. dk'lar ile ince bağırsak 0, 60 ve 120. dk'lar arasındaki fark önemli (p0,05). Canlı Lactobacillus sayıları açısından ağız bölgesinde başlangıç (0. dk) ile 2.
Özet (Çeviri)
The study featured microbiological analyzes of dynamic in vitro gastrointestinal model transition processes of kefir samples as well as physico-chemical analyses of industrial kefir (EK), kefir (SK) made with starter culture, and kefir (KD) produced with kefir grains. Although the difference in DPPH radical scavenging values of kefir samples at 0 and 2 minutes in the mouth and 0 minutes in the stomach was not statistically significant (p>0.05), the difference between 60 and 120 minutes in the stomach and 0, 60 and 120 minutes in the small intestine was found statistically significant (p0.05) difference in viable Lactobacillus counts was identified in different sections of the gastrointestinal tract (mouth, stomach, and small intestine) between the EK, SK, and KD kefir groups.