Mock-chebyshev polinom interpolasyonu üzerine bir çalışma
A study on mock-chebyshev polynomial interpolation
  1. Tez No: 846269
  2. Yazar: NİSA NUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ İBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eşit aralıklı seçilen noktalar ile oluşturulan interpolasyon polinomu, Runge olgusu nedeniyle bilindiği üzere kötü sonuç vermektedir. Runge olgusunun kötü sonuçlarından kurtulmak için bilinen en iyi yöntem, eşit aralıklı noktaları kullanmak yerine interpolasyonda Chebyshev noktalarını kullanmaktır. Ancak uygulamalardaki ölçüm verileri genellikle eşit aralıklı olarak elde edilmektedir. Eşit aralıklı noktalar kullanılarak polinom interpolasyonu yardımıyla bir yaklaşım oluşturulmak istendiğinde, Chebyshev-Lobatto noktalarına benzer olacak şekilde iyi yaklaşım elde etmek ve Runge olgusundan kaçınmak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri yakın zamanda geliştirilen mock-Chebyshev noktalarının polinom interpolasyonunda kullanılmasıdır. Mock-Chebyshev noktaları eşit aralıklı noktaların genişçe bir kümesinden Chebyshev noktalarının asimptotik olarak dağılımını takip ederek elde edilirler. Buradaki dezavantaj, noktaların hesaplanma maliyetinin yüksek olması ve literatürde bu konuda çok fazla çalışmanın olmamasıdır. Yakın zamanda yayınlanan makalelerdeki çalışmalar, verilen adet Chebyshev-Lobatto noktası için mock-Chebyshev noktalarının hesaplaması noktasında önemli yöntemler sunar. Bu çalışmada, Chebyshev noktalarının simetri özelliği kullanılarak, hesaplama maliyetini yarı yarıya düşürecek algoritmalar önerilmektedir. Ayrıca mock-Chebyshev noktalarının hesaplanmasına yönelik yöntemlerin zamanları da karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Polynomial interpolation with equidistant nodes is notoriously unreliable due to the Runge phenomenon and is also numerically ill-conditioned. The general suggestion is to use the Chebyshev nodes. But, measurement data in applications are generally obtained only at equally spaced points. When we aim to get an approximation with polynomial interpolation using equally spaced nodes, one of the best methods is the use of the lately developed mock-Chebyshev nodes in order to avoid to obtain similarly better results as in case of using Chebyshev-Lobatto points and the Runge phenomenon. Mock-Chebyshev points asymptotically follow the Chebyshev distribution, and they are selected from a large set of equispaced nodes. A difficulty here is that the computational complexity is higher and there are not many studies in the existing literature on the computation of these points. The algorithms proposed in the recent papers provide robust methods for computing the mock-Chebyshev nodes for a given set of Chebyshev-Lobatto points. In this study, by using the symmetry property of the mock-Chebyshev nodes, we propose modifications of the algorithms by reducing the computational costs by half. We also compare timings of the methods for the computation of the mock-Chebyshev nodes.