Renal kolik ön tanılı hastalarda hidronefrozun belirlenmesi ve derecelendirmesinde acil tıp ve radyoloji hekimlerinin üriner ultrasonografi yorumlama uyumu
Urinary ultrasonography i̇nterpretation compliance of emergency medicineand radiology physicians in the determination and grading of hydronephrosis in patients with pre-diagnosed renal colic
  1. Tez No: 846298
  2. Yazar: ALPER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı renal kolik ön tanılı hastalarda ultrasonografi ile hidronefrozun belirlenmesi ve derecelendirmesinde acil tıp ve radyoloji hekimlerinin yorumlama uyumunu araştırmaktır. MATERYAL VE METOT: Prospektif ve tek merkezli olarak yapılan bu çalışmaya 1 Mart 2023 ve 1 Eylül 2023 tarihleri arasında SBÜ Trabzon Kanuni EAH Acil Tıp Servisi'ne renal kolik ön tanısıyla başvuran; 18 yaş üstü 273 hasta dahil edildi. Acil serviste yapılan üriner sistem ultrasonografisi ile hidronefroz varlığı ve derecesi vaka kayıt formuna kaydedildi. Hastalara 24 saat içinde radyoloji hekimi tarafından da üriner sistem ultrasonografisi yapıldı ve hidronefroz varlığı ile derecesi kaydedildi. Acil tıp hekiminin üriner ultrasonografi yorumlaması ile radyoloji hekiminin raporlama uyumu incelendi. BULGULAR: Çalışmaya acil servise başvuran, renal kolik ön tanılı 150'si (%54,9) erkek, 123'ü (%45,1) kadın olmak üzere toplam 273 hasta alındı. Bu çalışmada acil tıp hekiminin yatak başı ultrasonografi yorumuna göre 82 (%30) hastada hidronefroz tespit edilmiştir. Radyoloji hekiminin yatak başı ultrasonografi yorumuna göre ise 81 (%29,7) hastada hidronefroz varlığı tespit edilmiştir. Hidronefroz varlığının tespiti açısından radyolog ile acil tıp hekimi arasındaki uyum önemli düzeyde anlamlıdır (K=0,781). Yine ultrasonografide grade-1 hidronefroz varlığının tespitinde radyolog ve acil tıp hekimi arasındaki uyum orta derecededir (K=0,652). Ultrasonografide grade-2 hidronefroz tespitinde radyolog ve acil tıp hekimi arasında yüksek derecede uyum vardır (K=0,795). Ultrasonografide grade-3 hidronefroz tespitinde radyolog ve acil tıp hekimi arasında yüksek derecede uyum vardır (K=0,796). Ultrasonografide grade-4 hidronefroz açısından karşılaştırma yapılamadı. Acil tıp hekimi hiç grade-4 hidronefroz tanısı koymadığından ve radyologlarında grade-4 tanısı sadece 1 tane koymasından dolayı uyum analizi yapılamadı. SONUÇ: Renal kolik şüphesi olan hastalarının yatış kararında önemli bir bulgu olan ultrasonografik hidronefroz varlığı ve derecesi acil tıp hekimleri tarafından tespit edilebilir. Bu yorumlama radyoloji uzmanlarının raporlamalarıyla koreledir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study was to investigate the interpretation compatibility of emergency medicine and radiology physicians in the determination and grading of hydronephrosis by ultrasonography in patients with a prediagnosis of renal colic. MATERIALS AND METHODS: In this prospective, single-center study, 273 patients over the age of 18 who presented to the Emergency Department of SBÜ Trabzon Kanuni EAH with a prediagnosis of renal colic between March 1, 2023 and September 1, 2023 were included. The presence and degree of hydronephrosis by urinary system ultrasonography performed in the emergency department were recorded on the case record form. Urinary system ultrasonography was also performed by a radiology physician within 24 hours and the presence and degree of hydronephrosis were recorded. The compatibility between the emergency medicine physician's interpretation of urinary ultrasonography and the radiology physician's reporting was analyzed. RESULTS: A total of 273 patients admitted to the emergency department with a prediagnosis of renal colic, 150 (54.9%) males and 123 (45.1%) females, were included in the study. In this study, hydronephrosis was detected in 82 (30%) patients according to the bedside ultrasonography interpretation of the emergency physician. According to the bedside ultrasonography interpretation of the radiology physician, the presence of hydronephrosis was detected in 81 (29.7%) patients. The compliance between the radiologist and the emergency physician in terms of the presence of hydronephrosis was significantly significant (K=0.781). Again, the compliance between the radiologist and emergency physician in the detection of grade-1 hydronephrosis on ultrasonography was moderate (K=0.652). There is a high degree of compliance between the radiologist and emergency physician in the detection of grade-2 hydronephrosis on ultrasonography (K=0.795). There is a high degree of compliance between radiologists and emergency physicians in the detection of grade-3 hydronephrosis on ultrasonography (K=0.796). There was no comparison for grade-4 hydronephrosis on ultrasonography. Since the emergency medicine physician did not diagnose any grade-4 hydronephrosis and radiologists diagnosed only 1 grade-4 hydronephrosis, no agreement analysis could be performed. CONCLUSION: The presence and degree of ultrasonographic hydronephrosis, which is an important finding in the hospitalization decision of patients with suspected renal colic, can be determined by emergency physicians. This interpretation is correlated with radiologists' reports.