Tip 2 diyabetes mellıtus hastalarında kullanılan oral antidiyabetiklerin kontrast ilişkili nefropati gelişimi üzerine etkileri
Effects of oral antidiabetics used in patients with Type 2 diabetes mellitus on development of contrast related nephropathy
- Tez No: 852280
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kontrast madde ile yapılan görüntüleme teknikleri ve girişimsel işlemlerin artmasıyla kontrast ilişkili akut böbrek hasarı da klinikte sık karşılaşılan ve önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) kontrast ilişkili akut böbrek hasarı (Kİ-ABH) için en önemli risk faktörlerinden biri olup tedavide kullanılan sodyum glikoz ko-transporter-2 inhibitörlerinin (SGLT-2i) kardiyovasküler ve renal protektif etkileriyle ilgili yapılan çalışmalar literatüde mevcuttur. Bu çalışmada SGLT-2 inhibitörlerinin koroner anjiyografi (KAG) yapılan T2DM hastalarında gelişebilecek kontrast ilişkili akut böbrek hasarı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Kayseri Şehir Hastanesi'nde herhangi bir sebeple daha önce koroner anjiyografi yapılan ve tip 2 diyabetes mellitus tanılı 462 hasta dahil edilmiştir. Hastaların koroner anjiografi öncesi bazal kreatinin değerleri kaydedildikten sonra, koroner anjiografiden 72 saat sonra bakılan serum bazal kreatinin seviyesinde %25 veya 0.5 mg/dl'lik artış olması kontrast ilişkili akut böbrek hasarı olarak değerlendirilmiştir. Hastalar kullandıkları antidiyabetik ajanlara göre 2 alt gruba ayrıldı. SGLT-2 inhibitörü alanlar Grup 1, SGLT-2 inhibitörü almayanlar grup 2 olarak isimlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıkları, laboratuvar verileri, kullandıkları oral antidiyabetiklerin türü ve dozu, varsa insulin tipi ve dozları hastane bilgi yönetim sisteminden kontrol edilerek kayıt altına alındı ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalşımaya dahil edilen 462 hastanın yaş ortalaması 64.3 ±9.4 olup, hastalara koroner anjiyografi en sık (%54.6) non-ST MI ön tanısıyla gerçekleştirildi. Toplam 93 (%22.6) hastada Kİ-ABH gelişmiştir. Kİ-ABH gelişen hastaların 33 (%35.4)'ü SGLT-2i kullanmaktadır. Yapılan istatistiksel analizde Kİ-ABH gelişmesi ile SGLT-2 inhibitörü kullanılması arasında anlamlı ilişki görülmedi (p=0.518). Ancak SGLT-2i kullananlarda beklenenden daha az hastada kontrast nefropati gelişti. iii Tartışma ve Sonuç: T2DM ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanımı gitgide artan SGLT-2i'lerin hem klinik hem in-vivo çalışmalarla gösterilmiş, DM'li veya DM'siz hastalarda kordiyoprotektif ve renoprotektif etkileri vardır. Ancak, SGLT-2i ve Kİ-ABH arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışma sayısı yeterli değildir. Çalışmamızda SGLT-2 inhibitörlerinin Kİ-ABH açısından koruyucu etkisi tespit edilmedi ancak SGLT-2i kullanan hastaların 72. Saatte bakılan kreatinin ve GFR değerleri SGLT-2i kullanmayanlara göre başlangıç değerleri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı derecede daha az düşüş gösterdi. Sonuç olarak, yapılacak daha büyük kohortlar ve çok merkezli çalışmalar ile SGLT-2 inhibitörünün KAG planlanan T2DM'li hastalarda Kİ-ABH gelişimi üzerine protektif etkisinin daha fazla değerlendirilmesi gereklidir. Yapılacak bu çalışmaların ışığında, KAG öncesi hastalara Kİ-ABH riskini düşürmek için SGLT-2i başlanması gündeme gelebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: With the increase in imaging techniques and interventional procedures using contrast material, contrast-related acute kidney injury continues to be a frequently encountered and important problem. While, type 2 diabetes mellitus (T2DM) is one of the most important risk factors for contrast-induced acute kidney injury (CI-AKI), there are studies on sodium glucose co-transporter-2 inhibitors (SGLT-2i) which have been reported to have cardiovascular and renal protective effects. In this study, the effect of SGLT-2 inhibitors on contrast-related acute kidney injury that may develop in T2DM patients undergoing coronary angiography (CAG) was investigated. Materials and Methods: In this retrospective study, a total of 462 patients with T2DM who underwent coronary angiography for any reason at Kayseri City Hospital were enrolled. Contrast-related acute kidney injury was considered if there was 25% or 0.5 mg/dl increase in the serum basal creatinine level measured 72 hours after coronary angiography compared to the basal creatinine values. The patients were divided into 2 subgroups according to the antidiabetic agents they used. Those who took SGLT-2 inhibitors were named Group 1, and those who did not take SGLT-2 inhibitors were named Group 2. The patients' age, gender, comorbidities, laboratory data, the type and dose of oral antidiabetics they used, and the type and dose of insulin, if any, were recorded by checking the hospital information management system and compared between groups. Results: While the mean age of the 462 patients was 64.3 ± 9.4 years, the most common indication for coronary angiography was preliminary diagnosis of non-ST MI (54.6%). CI-AKI was developed in a total of 93 (22.6%) patients. 33 (35.4%) of the patients who developed CI-AKI were taking SGLT-2 inhibitors. In the statistical analysis, no significant relationship was observed between the development of CI-AKI and the use of SGLT-2 inhibitors (p = 0.518). However, patients who were using SGLT-2i developed contrast nephropathy fewer than expected. v Discussion and Conclusion: SGLT-2 inhibitors, which have been used increasingly in the treatment of T2DM and heart failure, has been shown in both clinical and in-vivo studies to have cordioprotective and renoprotective effects in patients with or without DM. However, the number of studies revealing the relationship between SGLT-2i and CI-AKI are not sufficient. In this study, the protective effect of SGLT-2 inhibitors in terms of CI-AKI was not detected, but the creatinine and GFR values measured at the 72nd hour in patients using SGLT-2i showed a statistically significant less decrease than the baseline values compared to those who did not use SGLT-2 inhibitors. As a conclusion, it is necessary to further evaluate the protective effect of SGLT-2 inhibitors on the development of CI-AKI in patients with T2DM who are planned for CAG, with larger cohorts and multicenter studies. In the light of these studies, starting SGLT-2i in patients before CAG may be considered to reduce the risk of CI-AKI.