Determination of erythropoietin and cystatinc and some biochemical parameters in patients with chronic renal failure
Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda eritropoietin ve sistatin C ve bazı biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi
  1. Tez No: 846300
  2. Yazar: AYMEN ABDULKADHIM NADHIM AL MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAWAL ABDULLAH MURTADHA QANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, anemi ile ilişkili kronik böbrek hastalığı (KBH) ve vitamin D ve C'nin rolünü araştırmak için tasarlanmıştır. Çalışmaya, hastalığın farklı evrelerinden 40 erkek ve 40 kadın olmak üzere, KBH'li 80 denek dahil edilmiştir ve bunlarla kontrol edilmiştir. 40 hastalıksız maç yaşı deneği. Sonuçlar, kontrole kıyasla KBH hastalarında üre, kreatinin, sistatin C ve ferritin düzeyinde önemli bir artış göstermiştir. Ek olarak, kontrole kıyasla KBH hastalarında eritropoietin, transferrin, hemoglobin, D vitamini ve C vitamini seviyeleri önemli ölçüde azaldı. KBH hastalarında sistatin C, kreatinin ile orantılı ve C vitamini ile ters orantılıydı. Ayrıca, KBH hastalarında C vitamini üre ile ters orantılıydı. KBH hastalarında eritropoietin düzeyi ferritin ile orantılı, hemoglobin ile ters korelasyon göstermiştir. Ayrıca alıcı çalışma karakteristiği (ROC) eğrisi, sistatin C'nin KBH tanısında çok mükemmel sensitiviteye sahip olduğunu göstermiştir. KBH tanısında vitamin D ve vitamin C mükemmel duyarlılıklar gösterilirken, eritropoietin orta düzeyde duyarlılık gösterildi. Sonuç olarak, anemi sıklıkla KBH ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study has been designed to research in the role of anemia associated chronic kidney disease (CKD), and the vitamins D and C. The study has included 80 subjects with CKD, 40 male and 40 female of different stages of the disease and controlled with 40 un-diseased subjects of match ages. The results have shown a significant increase in the level of urea, creatinine, cystatin C, and ferritin in CKD patients compared to control. Additionally, the levels of erythropoietin, transferrin, hemoglobin, vitamin D, and vitamin C were reduced significantly in CKD patients compared to control. In CKD patients, cystatin C was correlated proportionally with creatinine and inversely with vitamin C. Also, vitamin C was correlated inversely with urea in CKD patients. Erythropoietin level has shown proportional correlation with ferritin and inverse correlation with hemoglobin in CKD patients. Furthermore, receiver operating characteristic (ROC) curve has indicated that cystatin C has very excellent sensitivity in the diagnosis of CKD. Vitamin D and vitamin C were shown excellent sensitivities in the diagnosis of CKD, while erythropoietin was shown fair sensitivity. In conclusion, anemia is frequently associated with CKD.