Farklı yükseltilerde aerobik ve anaerobik antrenmanların hipoksiayla indüklenen faktör 1, hemoglobin, demir, eritropoietin, hepsidin ve nitrik oksit üzerindeki rolünün belirlenmesi
Determination of the role of anaerobic and aerobic training at different altitudes on hypoxia-induced factor 1 (HIF-1 alpha), hemoglobin, iron, erythropoietin, hepcidin and nitric oxide
  1. Tez No: 945815
  2. Yazar: UĞUR ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, farklı yüksekliklerde gerçekleştirilen aerobik ve anaerobik antrenmanların, hipoksiyle indüklenen faktör 1 (HIF-1 alfa), hemoglobin, demir, eritropoietin, hepsidin ve nitrik oksit düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, aktif olarak spor yapan 24 katılımcı rassal olarak anaerobik ve aerobik gruplarına ayrılmış ve simüle edilmiş farklı yüksekliklerde (deniz seviyesinde (0 metre), 1700 metre, 2450 metre ve 3200 metre) haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta boyunca antrenmana tabi tutulmuştur. HIF-1 alfa, hemoglobin, demir, eritropoietin, hepsidin ve nitrik oksit analizleri için katılımcılardan 8 haftalık antrenman öncesinde ve antrenman sonrasında kan örnekleri alınmıştır. Çalışmada kullanılan HIF-1 alfa, demir, eritropoietin, hepsidin ve nitrik oksit düzeyleri ELISA yöntemiyle, hemoglobin ise Siyanomethemoglobin yöntemi ile belirlendi. Verilerin istatistiksel analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of anaerobic and aerobic training at different altitudes on hypoxia-induced factor 1 (HIF-1 alpha), hemoglobin, iron, erythropoietin, hepsidin and nitric oxide levels. In the study, 24 active participants were randomly divided into anaerobic and aerobic groups and trained at different simulated altitudes (sea level (0 meters), 1700 meters, 2450 meters and 3200 meters) for 8 weeks, 3 days a week. Blood samples were taken from the participants before and after 8 weeks of training for HIF-1 alpha, hemoglobin, iron, erythropoietin, hepsidin and nitric oxide analyses. HIF-1 alpha, iron, erythropoietin, hepsidin and nitric oxide levels were determined by ELISA method and hemoglobin was determined by Cyanomethemoglobin method. Statistical analysis of the data was performed using SPSS package program.