Evaluation of the current status and sustainability of biogas power plants in Turkey via analytical hierarchy process (AHP)
Türkiye'deki biyogaz enerji santrallerinin mevcut durumunun ve sürdürülebilirliğinin analitik hiyerarşi süreci (AHP) ile değerlendirilmesi
- Tez No: 846301
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
2020 yılından bu yana küresel sera gazı emisyonlarının %87'si enerji üretiminden kaynaklıdır. Türkiye'de biyogaz enerji santrallerinin uygulanması çeşitli sürdürülebilirlik sorunlarıyla karşı karşıyadır. Bu tez çalışmasının amacı, öncelikle Türkiye'de faaliyet gösteren biyogaz santrallerinin teknik, çevresel, sosyal ve ekonomik yönleri hakkında bilgi toplamak ve ikinci olarak biyogaz santrallerinin mevcut durumunu ve sürdürülebilirliğini Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) aracılığıyla değerlendirmektir. Çalışmanın amaçlarına yönelik Genel Biyogaz Enerji Santrali Anketi ve AHP Anketi olmak üzere iki anket geliştirilmiştir. Genel Biyogaz Enerji Santrali Anketi'ne 95 tesisten 20 biyogaz enerji santrali katılmıştır. Bu tezde kullanılan örneklem büyüklüğü, kurulu güç kapasitesi profili ve hammadde türü profili ile ilgili güç kapasitesi profili açısından Türkiye'deki biyogaz enerji santrallerininkine yakın bir profili yansıtmaktadır. AHP çalışması için gösterge ve alt göstergelerin önceliklendirilmesi amacıyla AHP anketine akademisyenler, bakanlık çalışanları,finans uzmanları, biyogaz enerji santrali çalışanları ve danışmanlardan oluşan seçilmiş 21 uzman katılmıştır. Ankete katılan biyogaz santrallerinin rapor ettiği metan prodüktivite verileri 0,6 ile 20000 m3CH4/m3reaktör.gün arasında kayda değer bir değişkenlik sergilemiştir. İki anketin sonuçları, metan üretim verimi ve metan prodüktivitesinin sürdürülebilir enerji için kritik parametreler olduğunu ve bunların biyogaz tesisleri tarafından geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Her iki anketten elde edilen paralel sonuçlar, atık ısının tesislerde kullanımının bir öncelik olmadığını göstermiştir. AHP ve ikili karşılaştırma sonuçları, en çok öne çıkan kriterlerin geri ödeme süresi (0,118), su tüketimi (0,094) ve enerji üretim verimliliği (0,074) olduğunu göstermiştir. Sürdürülebilir biyogaz enerji santrallerinin geliştirilmesi için çeşitli standartların oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The production of energy is responsible for 87% of global greenhouse gases (GHGs) emissions since 2020. The global biogas industry can reduce GHG emissions by 10% by 2030 via biogas power plants. Yet, the implementation of biogas power plants in Turkey faces several sustainability challenges. This thesis study aims to firstly, gather information on biogas power plants operating in Turkey about their technical, environmental, social, and economic aspects and secondly, evaluate the current status and sustainability of the biogas power plants via the Analytical Hierarchy Process (AHP). In pursuit of the study's goals, two surveys, namely the General Biogas Power Plant Survey and the AHP Survey, were developed. 20 biogas power plants attended the General Biogas Power Plant Survey out of 95 plants. The sample size used in this thesis reflects a close profile to that of biogas power plants in Turkey regarding the installed power capacity profile and feedstock type profile vs. related power capacity profile. For the AHP study, 21 selected experts, which are academicians, decision-makers, finance experts, biogas power plant employees and consultants, attended the AHP survey for prioritization of indicators and sub-indicators. The methane productivities reported by the biogas power plants that attended the survey exhibited notable variability from 0.6 to 20000 m3 CH4/m3reactor.day. Both survey results show that methane yield and methane productivity are critical parameters for sustainable energy and need to be improved by biogas power plants. The parallel results from both surveys revealed that using waste heat in the facilities is not a priority. AHP study and pair-wise comparison results indicated that the most prominent sub-indicators are payback period (0.118), water consumption (0.094) and energy production efficiency (0.074). Several establishing and enforcing standards are needed to improve sustainable biogas power plants.