65 yaş üstü bireylerde koroner anjiyografi öncesi korkunun koroner anjiyografi sonrası konfor ile ilişkisi
The relationship before coronary angiography with comfort after coronary angiography in individuals over 65 years of age
- Tez No: 846319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada, 65 yaş üstü bireylerde koroner anjiyografi öncesi korkunun koroner anjiyografi sonrası konfor ile ilişkisi incelenmiştir. Koroner anjiyografi uygulan 65 yaş ve üstü 201 hastanın katılımcı olduğu çalışmada veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik ve Tıbbi Bilgi Formu”,“Cerrahi Korku Ölçeği”,“Erken Postoperatif Konfor Ölçeği”ve“Anksiyete ve Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılmıştır. Girişimin öncesinde Sosyo-Demografik ve Tıbbi Bilgi Formu ve Cerrahi Korku Ölçeği, girişimden sonra ise anjiyografi sonrası hasta servise geldikten sonra 3. ve 4. saatler arasında yüz yüze görüşülerek Erken Postoperatif Konfor Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma kapsamında edinilen veriler SPSS 22 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda 65 yaş üzeri bireylerde anjiyografi öncesi anksiyete ve korkunun sağlıklı yönetilmesinin anjiyografi sonrası konfor düzeyine olumlu etki yaptığı görülmüştür. Koroner anjiyografi öncesi anksiyete ve korku düzeyleri ile koroner anjiyografi sonrası konfor düzeyi arasında negatif orta düzeyde bir korelasyonel ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca adımsal regresyon analizi sonucunda koroner anjiyografi öncesi yaş, kronik hastalık varlığı, anksiyete ve korkunun koroner anjiyografi sonrası konfor düzeylerinin önemli negatif yordayıcıları arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between fear before coronary angiography and comfort after coronary angiography in individuals over 65 years of age was examined.“Socio-Demographic and Medical Information Form”,“Surgical Fear Scale”,“Early Postoperative Comfort Scale”and“Anxiety and Visual Comparison Scale”were used as data collection tools in the study in which 201 patients aged 65 years and older who underwent coronary angiography participated. Before the intervention, the Socio-Demographic and Medical Information Form and the Surgical Fear Scale were administered, and after the intervention, the Early Postoperative Comfort Scale was administered by face-to-face interview between the 3rd and 4th hours after the patient arrived at the service after angiography. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS 22 statistical program. As a result of the study, It was observed that healthy management of anxiety and fear before angiography had a positive effect on post-angiography comfort level in individuals over 65 years of age. A negative moderate correlational relationship was detected between anxiety and fear levels before coronary angiography and comfort level after coronary angiography. In addition, as a result of stepwise regression analysis, it was determined that age before coronary angiography, presence of chronic disease, anxiety and fear were among the significant negative predictors of comfort levels after coronary angiography.