Fen bilimleri öğretmenlerinin COVID-19 pandemi öncesinde ve sürecinde uzaktan eğitimde web 2.0 araçları kullanımı beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the competency levels of science teachers in use of web 2.0 tools in distance education before and during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 846320
  2. Yazar: GÖZDE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen Bilimleri öğretmenlerinin pandemi öncesi ve pandemi sürecinde uzaktan eğitimde Web 2.0 araçları kullanımı beceri düzeylerini ve bunun hangi unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterdiğini karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin 65 şehrinde 153 kampüse sahip bir özel okul zinciri ile Türkiye'nin 52 şehrinde 112 kampüse sahip başka bir özel okul zincirinde çalışan toplam 235 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Çelik (2020) tarafından hazırlanan“Web 2.0 Araçları Kullanımı Yetkinliği Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz kapsamında, katılımcıların pandemi öncesi ve sürecinde ölçekten elde edilen puanlarını karşılaştırmak için ise bağımlı gruplar t testi uygulanmıştır. Veri toplama aracından alınan puanları cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, çocuk sahibi olma, sahip olunan çocuk sayısı, eğitim durumu, yükselme ve ünvan değişikliği hedefine sahip olma, çalıştığı kuruma aidiyet duygusu hissetme, Web 2.0 araçlarını tanıma ve Web 2.0 araçlarının kullanımı ile ilgili eğitim alma değişkenleri açısından karşılaştırmak için bağımsız gruplar t testi ve ayrıca yaş grubu, mezun olunan lisans programı, haftalık ders saati, pandemi öncesi ve sürecinde günlük ders saati değişkenlerine göre karşılaştırmak için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Analizler için SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Analizler için güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. Analizler neticesinde, Fen Bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitimde Web 2.0 araçları kullanımı beceri düzeylerinin pandemi sürecinde pandemi öncesine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre, öğretmenlerin hem pandemi öncesi hem de pandemi sürecinde uzaktan eğitimde Web 2.0 araçlarını kullanma becerilerinin bazı tanılayıcı özellikler açısından anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilirken (yaş, medeni hal, çocuk sahibi olma ve çocuk sayısı, mezun olunan lisans programı, mesleki kıdem, pandemi sürecinde günlük çalışma saati, çalıştığı kurumda yükselme ve ünvan değişikliği hedefine sahip olma, çalıştığı kurumda aidiyet duygusu hissetme, Web 2.0 araçlarını tanıma, bu alanda eğitim almış olma ve Web 2.0 araçları kullanımı ile ilgili sahip olduğu bilgileri edinme kaynağı), diğer bazı özellikler açısından anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (cinsiyet, eğitim durumu, haftalık ders saati ve pandemi öncesi günlük çalışma saati).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to comparatively examine the Web 2.0 competency levels of Science teachers in distance education before and during the pandemic, and the factors that affect this competency. The research was conducted in the spring semester of the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of a total of 235 Science teachers working in two private school chains – one with 153 campuses in 65 cities and the other one with 112 campuses in 52 cities – in Turkey. The data collection tools were a personal information form and the“Web 2.0 Tools Usage Competency Scale”designed by Çelik (2020). As for the analysis, dependent groups t-test was applied to compare the participants' Web 2.0 Tools Usage Competency scores before and during the pandemic. Also, independent groups t-test was applied to compare the scores obtained from the Web 2.0 Tools Usage Competency Scale based on the variables of gender, marital status, professional seniority, having children, number of children, educational status, aiming for promotion and title change, sense of belonging to one's institution, familiarity with Web 2.0 tools, using Web 2.0 tools, and being trained in the use of Web 2.0 tools; and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied to compare the scores based on the variables of age group, undergraduate program graduated, weekly teaching load (hours), daily teaching load (hours) before and during the pandemic, and the source of training in Web 2.0 tools. SPSS 24.0 statistical package program was used for all the analyses. The confidence interval for the analyses was set to 95%. The analysis suggests that the competence level of science teachers in using Web 2.0 tools in distance education was higher during the pandemic than before the pandemic. According to the findings, while teachers' competence in using Web 2.0 tools in distance education both before and during the pandemic display significant differences in terms of some diagnostic characteristics (namely, age, marital status, having children and number of children, undergraduate program graduated, professional seniority, daily working hours during the pandemic, having the goal of promotion and title change, and having a sense of belonging to the institution they work for, knowing Web 2.0 tools, having received training in this field, the source of knowledge on Web 2.0 tools), no significant difference was found in terms of some other characteristics (gender, educational status, weekly lesson hours, daily working hours before the pandemic).