Ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda ilk mobilizasyondaki düşme korkusu ile taburculuk sonrası düşme riski, düşme insidansı ve ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of the fear of falling during the first mobilization and the risk of falling following discharge, the incidence of falls, and related risk factors in patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 846342
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda ilk mobilizasyondaki düşme korkusu ile taburculuk sonrası düşme riski, düşme insidansı ve ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel tipteki araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum izni ve hastalardan onam alındı. Örneklemi ortopedik cerrahi uygulanan 109 erişkin hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri, Mart / Nisan 2023 tarihlerinde bir üniversite hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde ameliyat olan ve taburcu olmuş hastalardan Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Düşme Korkusu Ölçeği ve İtaki Düşme Riski Ölçeği kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 sürümüyle yapıldı. Veriler; sayı ve yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, nicel verilerin karşılaştırılmasında kategorik değişkenler için ki-kare testi (Pearson's chi-square ve Fisher's exact) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the fear of falling during the first mobilization and the risk of falling following discharge, incidence of falling, and related risk factors in patients undergoing orthopedic surgery. Ethics committee approval, institutional permission, and patient consent were obtained to conduct this descriptive, correlational, and cross-sectional study. The sample of the study consisted of 109 adult patients who underwent orthopedic surgery. The study data were collected from patients who underwent surgery at the Orthopedics and Traumatology Clinic of a university hospital and were discharged in March / April 2023 by using a Patient Information Form, the Fear of Falling Scale, and the Itaki Fall Risk Scale. Statistical analyses were performed on the SPSS version 23.0 software. Data were evaluated with frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation values, Chı- square, Mann Whitney U test and Pearson correlation analysis.