Belirsizlikler karşısında okul yöneticilerinin dayanıklılıkları
Resilience of school administrators against uncertainties
  1. Tez No: 846376
  2. Yazar: DERYA ŞAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Türkiye genelindeki ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki özel ve devlet okullarında çalışan okul yöneticilerinin belirsizliklere karşı dayanıklılıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini oluşturan okul yöneticilerinden tesadüfi olmayan örnekleme yöntemiyle seçilen 355 kişi çalışmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara kişisel bilgi formu,“Okullardaki Örgütsel Belirsizlik Düzeyini Belirleme Ölçeği”ve“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, psikolojik dayanıklılık ölçeği ve alt boyutları arasında çeşitli ilişkiler belirlenmiştir. Okullardaki örgütsel belirsizlik ile psikolojik dayanıklılık arasında da ilişkiler tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki deneyim ve branş gibi demografik faktörlerin psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Araştırma sonuçları, okul yöneticilerinin psikolojik dayanıklılıklarını artırmak için sosyal destek sistemlerini güçlendirmek, aile uyumunu teşvik etmek ve örgütsel belirsizliği azaltmaya yönelik önlemler almak gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the resilience of school administrators working in private and public schools at primary, secondary and high school levels across Turkey against uncertainties. In this direction, the research was carried out using the quantitative research method. 355 people selected by non-random sampling method from school administrators who constituted the research population participated in the study. Personal information form,“Scale for Determining the Level of Organizational Uncertainty in Schools”and“Resilience Scale for Adults”were applied to the participants within the scope of the research. According to the results obtained, various relationships were determined between the psychological resilience scale and its subdimensions. Relationships were also found between organizational uncertainty in schools and psychological resilience. The effects of demographic factors such as gender, age, marital status, professional experience and branch on psychological resilience were also examined. The results of the research reveal that in order to increase the psychological resilience of school administrators, it is necessary to strengthen social support systems, encourage family harmony and take measures to reduce organizational uncertainty