Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi iç hava kalitesinin incelenmesi
Investigation of indoor air quality of Kütahya Health Sciences University Oral and Dental Health Application and Research Center
  1. Tez No: 846407
  2. Yazar: ÖZAY ÖZGÜR İLGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SERDEN BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Hastane gibi gün içinde insan yoğunluğunun fazla olduğu mekânlarda çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risklerini azaltma ve sağlık kuruluşlarından hizmet alan hastaların memnuniyet düzeylerinin artması açısından sağlık kuruluşlarının iç hava kalitesinin izlenmesi ve eyleme geçilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı iç hava kalitesini belirleyici parametreler kapsamında ve önceden tespit edilmiş olan tarih aralıklarında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin iç hava kalitesini incelemek ve değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde 01.03.2023-01.05.2023 tarihleri arasında restoratif diş polikliniği ve hasta bekleme salonunda, 02.05.2023-01.07.2023 tarihleri arasında akademik ofis ve idari ofiste karbondioksit (CO2), partikül madde (PM2.5), bağıl nem (%), sıcaklık (°C), hava kalitesi endeksi (AQI) parametrelerinin ölçümü yapılmıştır. Verilerin toplanmasında iki adet iç hava kalitesi ölçüm cihazı kullanılmıştır. Ölçüm cihazları hakkında merkez yetkililerine ve ilgili mekânda görev yapan personele bilgi verilmiştir. Cihaz ölçümlerinin devamlılığı cihazların cep telefonu uygulaması üzerinden belirli aralıklarla takip edilmiştir. Bulgular: Sonuçlara göre sıcaklık ve nem, merkezi iklimlendirme sisteminin etkisiyle ortalama 21°C, termal konfor şartları içerisinde bulunmuştur. Ancak CO2 ve PM2.5 parametrelerinin özellikle hasta ve çalışan yoğunluğunun olduğu mesai saatleri olarak bilinen saatler aralığında (08.00-18.00) sınır değerleri aştığı görülmüştür. Çalışma saatleri arasında en yüksek ortalama CO2 konsantrasyonu restoratif diş polikliniği ve idari ofiste, en yüksek ortalama PM2.5 konsantrasyonu restoratif diş polikliniğinde ölçülmüştür. Akademik ofis diğer mekanlara göre daha iyi iç mekân hava kalitesine sahip mekan olarak tespit edilmiştir. Hava kalitesi endeksi açısından değerlendirildiğinde idari ofis ve restoratif diş polikliniğinin personel sağlığı açısından olumsuz etkilere neden olabilecek seviyelerde olduğu görülmüştür. Sonuç: Sıcaklık (°C) ve bağıl nem (%) parametrelerinin ölçüm değerlerinin belirli kuruluşlar tarafından tespit edilmiş olan referans aralıklarında olduğu görülmüş, ölçümü yapılan mekânların CO2, ve PM2.5 değerlerinin yüksek olduğu ve iyileştirme ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is important to monitor the indoor air quality of health institutions and take action in order to reduce occupational health and safety risks of employees working in places with high human density during the day such as hospitals and to increase the satisfaction levels of patients receiving services from health institutions. The aim of this study is to examine and evaluate the indoor air quality of Kütahya Health Sciences University Oral and Dental Health Application and Research Center within the scope of parameters determining indoor air quality and at predetermined date intervals. Materials and Methods: In this research, carbon dioxide (CO2), particulate matter (PM2.5), relative humidity (%), temperature (°C), air quality index (AQI) parameters were measured in the restorative dental outpatient clinic and patient waiting room between 01.03.2023-01.05.2023, and in the academic and administrative office between 02.05.2023-01.07.2023 at Kütahya Health Sciences University Oral and Dental Health Practice and Research Center. Two indoor air quality measurement devices were used for data collection. Information about the measuring devices was provided to the center authorities and the personnel working in the relevant place. The continuity of the device measurements was monitored periodically via the mobile phone application of the devices. Results: According to the results, temperature and humidity were found to be within thermal comfort conditions with an average of 21°C due to the effect of the central air conditioning system. However, it was observed that CO2 and PM2.5 parameters exceeded the limit values especially during the hours known as working hours (08.00-18.00) when there is a high concentration of patients and employees. During working hours, the highest average CO2 concentration was measured in the restorative dental outpatient clinic and administrative office, and the highest average PM2.5 concentration was measured in the restorative dental outpatient clinic. The academic office was found to have better indoor air quality than the other spaces. When evaluated in terms of air quality index, it was observed that the administrative office and restorative dental polyclinic were at levels that may cause negative effects on staff health. Conclusion: The measurement values of temperature (°C) and relative humidity (%) parameters were found to be within the reference ranges determined by certain organizations, and it was determined that the CO2 and PM2.5 values of the measured spaces were high and needed improvement.