İsviçre'de reform hareketinin yükselişi ve Zwingli'nin bu harekete katkıları
The rise of the reform movement in Switzerland and Zwingli's contributions to this movement
  1. Tez No: 846417
  2. Yazar: BÜŞRA HULKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
XVI. yüzyılda Kilise'nin yozlaşması Avrupa'nın birçok yerinde Reformasyon hareketinin başlamasına zemin teşkil etmiştir. Bu hareketi Almanya'da Martin Luther başlatıp Protestanlığın doğmasına sebep olurken İsviçre'de de Huldrich Zwingli önde gelen şahsiyetlerinden olmuştur. Zwingli'nin görüşlerini şekillendiren ve Tanrı uğrunda mücadele etmesine yol açan etken Erasmus'un yayınlamış olduğu Yunanca Yeni Ahit olmuştur. Grossmünster'de rahip olarak görevde bulunan Zwingli, İncil anlayışını yaymayı kendine görev görerek Kilise'nin dini uygulama ve geleneklerine karşı bir mücadele başlatmıştır. Kilise'ye ait dini kalıp ve geleneklerden uzaklaşmaya çalışmış, oruç düzenlemesi, azizlere tapınma, rahiplerin bekarlık meselesi gibi konuları reddetmiştir. Bununla birlikte ikon ve resimlere tapmayı yaratıklara tapınma olarak tanımlamıştır. Zwingli'nin görüş ve faaliyetleri huzursuzlukları da beraberinde getirmesi Birinci Zürih Görüşmesi'ne sebep olmuştur. Görüşme için hazırlamış olduğu altmış yedi teziyle papanın vermiş olduğu kararlar yerine Tanrı sözü üzerine Zürih'te kurulacak din devletini oluşturmayı hedeflemiştir. Zwingli ilahi ve dünyevi adaletin uyumlu hale getirilmesiyle iyi bir hükümet düzenin meydana gelebileceğini savunmuştur. Zwingli din adamlarının yeniden eğitim alabileceği ve Reformun kalbi olarak görülen Prophezei adlı eğitim kurumun kurulmasında etkili olması İsviçre Reformasyonu'na katkılarındandır. İncil'i doğrudan okuma ve anlamayı savunan Zwingli topluluk çalışmasıyla Zürih İncil'ini Almanca olarak düzenlenmiştir. Ayrıca sakramentlere sembolik bir anlam yükleyen Zwingli diğer reformculardan ayrılarak anlaşmazlıklara düşmesine sebep olmuştur. Üç bölümden oluşan bu çalışmamızda, birinci bölümde Eski İsviçre Konfederasyonu ve Zwingli'nin hayatı, ikinci bölümde Zwingli'nin Zürih'teki Reform faaliyetleri ve son bölümde ise Zwingli'nin Reform teolojisi ele alınmıştır. Çalışmada literatür taraması yapılarak çoğunluğu Almanca olan kaynaklar kullanılmış ve deskriptif metot benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The corruption of the Church in the XVI. century led to the Reformation movement in many parts of Europe. In Germany, Martin Luther initiated this movement and gave rise to Protestantism, while in Switzerland Huldrich Zwingli was one of its leading figures. It was the Greek New Testament published by Erasmus that shaped Zwingli's views and led him to fight for God. As a priest in Grossmünster, Zwingli took it upon himself to spread the understanding of the Gospel and began a struggle against the religious practices and traditions of the Church. He tried to move away from the religious moulds and traditions of the Church and rejected issues such as fasting, the worship of saints, and the celibacy of priests. In addition, he defined the worship of icons and paintings as the worship of creatures. Zwingli's views and activities brought troubles and led to the First Zurich Conference. With his sixty-seven theses prepared for the meeting, he aimed to create a religious state to be established in Zurich on the word of God instead of the decisions made by the pope. Zwingli argued that good government could be achieved by harmonising divine and secular justice. Among his contributions to the Swiss Reformation, he was instrumental in the establishment of the Prophezei, the educational institution seen as the heart of the Reformation, where Zwingli clergy could be retrained. Zwingli, who advocated direct reading and understanding of the Bible, edited the Zurich Bible in German through community work. In addition, Zwingli, who attributed a symbolic meaning to the sacraments, caused disagreements with other reformers. In this study, which consists of three parts, the first part deals with the Old Swiss Confederation and Zwingli's life, the second part with Zwingli's reformative activities in Zurich, and the last part with Zwingli's Reformed theology. In the study, a literature review was conducted, mostly German sources were used and a descriptive method was adopted.