The evaluation of cervicovaginal fluid Alpha-actinin-4 (ACTN4) levels in patients with high risk genital HPV infections
Yüksek riskli genital HPV enfeksiyonu olan hastalarda servikovajinal sıvı Alfa-aktinin-4 (ACTN4) düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 846419
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKSET ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Servikal skuamöz hücre lezyonları sıklıkla üreme çağındaki kadınlarda görülür. HPV tip 16 ve 18 displazilerin çoğundan sorumludur. Servikal displazilerin %90 kadarı kendiliğinden geriler. Bununla birlikte, re-enfeksiyon veya re-aktivasyon nedeniyle persistan HPV enfeksiyonu oluşabilir ve bu durum displaziye ilerlemeden sorumludur. Bu nedenle genital HPV enfeksiyonu olan kadınlarda yakın takiplere ihtiyaç duyulmakta ve persistan HPV'nin erken tanısı amacıyla yeni alternatif tanı yöntemleri geliştirilmektedir. Alfa-aktinin 4 (ACTN4), aktin bağlama özelliğine sahip bir proteindir ve aktin hücre iskeletinin yeniden şekillenmesinde rol oynar. Yüksek vajinal ACTN4 düzeylerinin servikal displaziye ilerlemede rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada yüksek riskli genital HPV enfeksiyonu olan hastalarda vajinal sıvı ACTN4 düzeyleri ile skuamöz hücre lezyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Toplam 104 hasta, yüksek riskli HPV tipi ve servikal sitolojik sonuçlarına göre şu şekilde gruplandırıldı: Grup1: HPV tip 16 ve/veya 18 (+) ve sitoloji ≥ ASCUS olgular, Grup 2: HPV tip 16 ve/veya 18 (+) ve benign sitolojili olgular, Grup 3: HPV tipi non-16/18 (+) ve sitoloji ≥ ASCUS olgular, Grup 4: İki yıllık persistan HPV tip non-16/18 (+) ve benign sitolojili olgular, Grup 5: HPV tipi ve sitolojiden bağımsız histolojik olarak teşhis edilmiş HSIL olgular, Grup 6: HPV testi negatif ve benign sitolojili olgular. Hastaların %44.2'si (n:46) HPV tip 16-18 pozitif, geri kalan %46,2'si (n:48) HPV tip non-16-18 pozitif idi. Servikal sitolojinin %39.4'ü (n:41) benign, %29,8'i (n:31) ASCUS, %24'ü (n:25) LSIL, %3,8'i (n:4) ASC-H, %1,9'u HSIL (n:2) ve AGC hastaların %1'inde (n:1) görüldü. Servikal biyopsi sonuçları hastaların %25'inde (n:24) benign, %42.7'sinde (n:41) CIN I, %19.8'inde (n:19) CIN II ve %12.5'inde (n:12) CIN III olarak izlendi. Ortalama vajinal ACTN4 değerleri gruplarda sırasıyla 1625.0667.19 pg/ml, 1687.9396.22 pg/ml, 1587.8760.41 pg/ml, 2067.5670.48 pg/ml, 2850.12262.19 pg/ml ve 1680.3771.9 pg/ml ml (OrtalamaSEM) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Cervical squamous cell lesions are commonly seen in reproductive aged women. HPV type 16 and 18 are responsible for more than two-thirds of lesions. The rate of spontaneous regression within two-three years is nearly 90%. However permanent and/or latent HPV infection in the form of re-infection or re-activation are responsible for dysplasia progression. Therefore close follow-up visits are needed in women with genital HPV infection and new alternative diagnostic methods are under development with the aim of early diagnosis of persistent HPV. Alpha-actinin 4 (ACTN4) is a protein with an actin-binding properties and has a role in remodelling of actin cytoskeleton. It is demonstrated that elevated vaginal ACTN4 levels might have role in cervical dysplasia progression. For this reason we evaluated the relation between vaginal fluid ACTN4 levels and squamous cell lesions in patients with high risk genital HPV infection. A total of 104 patients were grouped according to high risk HPV type and cervical cytological results as follows: Group1: HPV type 16 and/or 18 (+) and cytology ≥ ASCUS, Group 2: HPV type 16 and/or 18 (+) and benign cytology, Group 3: HPV type non-16/18 (+) and cytology ≥ ASCUS, Group 4: Two years of persistent HPV type non-16/18 (+) and benign cytology, Group 5: Histologically diagnosed HSIL regardless of HPV and cytology type and Group 6: Negative HPV and benign cytology. 44.2% (n: 46) of patients were HPV type 16-18 positive and the remaining 46.2% (n:48) were HPV non-16-18 positive. Cervical cytology were benign in 39.4% (n: 41), ASCUS in 29.8% (n: 31), LSIL in 24% (n: 25), ASC-H in 3.8% (n: 4), HSIL in 1.9% (n: 2) and AGC in 1% (n: 1) of patients. Cervical biopsy results were benign in 25% (n: 24), CIN I in 42.7% (n: 41), CIN II in 19.8% (n: 19) and CIN III in 12.5% (n: 12) of patients. The mean vaginal ACTN4 values were measured as follows; 1625.0667.19 pg/ml, 1687.9396.22 pg/ml, 1587.8760.41 pg/ml, 2067.5670.48 pg/ml, 2850.12262.19 pg/ml and 1680.3771.9 pg/ml (MeanSEM) in Group I to VI.