Erken membran rüptürünün tanısında vajinal yıkama sıvısı kreatinin değerinin doğruluğunun PAMG-1'e göre karşılaştırılması
Comparasion of vajinal fluid creatinine levels accuracy according to the PAMG-1 test for the diagnosis of prom
- Tez No: 340866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DEVRAN BILDIRCIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda erken membran rüptürü (EMR) tanısında vajinal yıkama sıvısı kreatinin değerinin doğruluğunun PAMG-1 testine göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 15.11.2012 ve 15.06.2013 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine şüpheli su gelişi şikayeti ile başvuran 20-40 hafta aralığında 63 gebe dahil edildi. Çalışmanın izni fakültemizin etik kurulundan alındı. Tüm hastaların bilgilendirilmiş onay formu yazılı olarak alınarak anamnezleri sorgulandı. Hastalara önce spekulum muayenesi yapıldı. Muayenede vajinal kanama ve spontan veya valsalva manevrasıyla aşikar amniyon göllenmesi görülen hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmamıza sadece şüpheli su gelişi olan hastaları dahil edildi. Tüm hastalara PAMG-1 (AmniSure ® ROM) testi uygulanarak EMR var ve EMR yok olarak iki guruba ayrıldı. Sonrasında steril enjektör yardımıyla 5ml serum fizyolojik ile posterior vajina yıkandı sonrasında aynı enjektörle 3 ml sıvı geri alındı. Numuneler derhal Ondokuz Mayıs Üniversitesi biyokimya laboratuvarına gönderilerek santrifüj edilip -70°C saklandı. Olabilecek farklılıklardan kaçınmak için tüm numuneler aynı gün çalışıldı. Hastalara hep aynı iki doktor tarafından gestasyonel yaş tayini ve amniyon mayi indeksi ölçümü için ultrasonografi uygulandı. Sonrasında hastalar doğuma kadar izlendi. Maternal yaş, parite, gravide, gestasyonel yaş ve vajinal yıkama sıvısı kreatinin değeri gibi parametreler karşılaştırıldı. Veriler SPSS 15.0 programı yardımıyla Kruskal-Wallis, Mann Whitney U, NPar, Ki-Kare testleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: 63 pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology clinic of Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine between 15.11.2012 and 15.06.2013 were enrolled in this study with complaints of suspected prematüre rupture of membranes at 20?40 weeks of gestation. The study adopted protocol was approved by University Ethical Committee. All women were interviewed individually by the researcher. Written informed consent was obtained from all the patients. All patient underwent a sterile speculum examination. The patient were excluded if there was the presence of any amount of vaginal bleeding and amniotic fluid pooling with or without valsalva maneuver. We have included in this study only the suspected PROM patients. All of the patient underwent PAMG-1 (AmniSure ® ROM) test and the patients was grouped PROM or no PROM. Then The vagina was washed by injection with a syringe filled with 5 ml of saline solution, and then 3 ml washing fluid was collected from the posterior vaginal fornix with the same syringe. Samples were immediately sent to Ondokuz Mayis University biochemistry laboratory, centrifuged and kept refrigerated at -70°C. All samples were examined at the same day and in order to avoid the potential differences. Patients underwent ultrasonographic examination for gestational age determination and amniotic fluid index calculation. All speculum examinations, sample collections, and sonographic examinations were performed by the two physician. Then all the patients were followed up until delivery and gestational age at delivery time. The parameters like maternal age, parity, graviditiy, gestational age, time interval between sampling and delivery, vaginal fluid creatinine were compared. Data were analyzed by SPSS 15.0 program with Kruskal-Wallis, Mann Whitney U, NPar, Chi-Square. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was used to establish an optimal cut-off concentration for the creatinine. The results were evaluated with a significance level of p < 0.05. Results: The gestational age of pregnant women were betwen 22 weeks and 36 weeks and 5 days. 18 patients were diagnosed PROM and 45 patients were accepted no PROM according to the PAMG-1 (AmniSure ® ROM) test. Demographic and clinic data for each group is evaluated. There were no significant diferences in maternal age, geastational age, gravidity, parity and amnion fluid index between PROM and no PROM groups. Cervical dilatation and cervical effacement was significantly higher in PROM group than no PROM group. The mean vaginal fluid creatinine levels in PROM group and no PROM group were 0,39±0,31mg/dl and 0,04±0,10 mg/dl, respectively, where the diference was statistically significant (P < 0.001). The ROC curve analysis was used to determine the optimal cut-off value for the vaginal fluid creatinine. The sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value were 94.4%, 93.3%, 85%, 97.7% respectively in detecting PROM by evaluation of vaginal fluid creatinine concentration with a cut-off value of 0.1050 mg/dL. Conclusion: The creatinine measurement of cervicovaginal washings is a reliable, simple, cheap and rapid test and has higher sensitivity and specificity to establish accurate for the diagnosis of PROM.