Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi 'Bethesda 3-4' saptanan nodüllerde inflamatuar biyobelirteçlerin maligniteyi ön görmedeki rolü
'Role of inflammatory biomarkers in predicting malignancy in thyroid nodules identified as Bethesda 3 4 on fine needle aspiration biopsy'
- Tez No: 846451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAŞ ERÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnce iğne aspirasyon biyopsisinde (İİAB) Bethesda 3-4 raporlanan tiroid nodüllerinde malignite riski %5-25'tir. Bu çalışmanın amacı, cerrahi yapılan hastalarda ameliyat öncesi inflamasyon belirteçlerinin, benign ve malign ayırımında faydalı olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: 2017 - 2023 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat edilen preoperatif İİAB Bethesda 3-4 raporlanan olguların ameliyat öncesi laboratuvar tetkikleri, patolojileri, ek hastalık ve ilaç öyküleri geriye dönük tarandı. Ameliyat sonrası patoloji sonucu benign ve malign olanlar karşılaştırılarak inflamasyon parametrelerinde anlamlı fark olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: 235 olgunun yaş ortalaması 48,7±11,7, E/K oranı 72/163 idi. Ameliyat sonrası patolojilerinde; benign/malign oranı %63,4/%36,6 idi. Malign grupta olan hastaların, benign grupta olan hastalara göre ortalama trombosit volümü (MPV) değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,021). MPV değeri 10,6 üstünde (AUC:0,590) %72,48 sensitive, % 45,35 spesifite ile maligniteyi öngördüğü tespit edildi (p=0,019). Kronik inflamatuar hastalığı olanlar gruptan çıkarıldığında (n=197); malign grupta olanlarda, benign grupta olan hastalara göre MPV değerinin özellikle Bethesda 3 grubunda daha yüksek olduğu saptandı (p=0,021). Diğer inflamatuar biyo-belirteçler ile malign grupları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Kronik lenfositik tiroidit varlığı olan hastalarda; trombosit/lenfosit oranı (PLR) değerlerinin yüksek (p=0,031); ortalama trombosit volümü/lenfosit oranı (MPV/LR) değerlerinin ise düşük olduğu gözlendi (p=0,028). Tiroid nodül volümü ile eritrosit dağılım genişliği (RDW) değerleri arasında negatif (ters) yönlü zayıf bir ilişki olduğu tespit edildi (r=-0,189; p=0,004). TARTIŞMA- SONUÇ: Çalışmamızda, Bethesda 3-4 olgularda, cerrahi sonrası malignite saptanma oranı literatüre göre yüksek bulunmuştur. Kronik inflamatuar hastalığı olanlar grup dışı bırakılsa dahi, MPV değerinin maligniteyi öngörmede anlamlı bir parametre olduğu saptanmıştır. İnflamatuar biyobelirteçlerin kullanımı ve etkinliği, daha geniş ölçekli çalışmalar ile değerlendirilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Tiroid, İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, Bethesda 3-4, İnflamasyon Belirteçleri, Malignite
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In fine needle aspiration biopsy (FNAB), thyroid nodules reported as Bethesda 3-4 have a malignancy risk of 5-25%. The aim of this study is to investigate whether preoperative inflammation markers are useful in distinguishing between benign and malignant cases in patients undergoing surgery. MATERIALS AND METHODS: A retrospective review was conducted on preoperative laboratory tests, pathologies, additional diseases, and medication histories of patients who underwent surgery between 2017 and 2023 at the General Surgery Clinic of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital, and who were preoperatively reported as FNAB Bethesda 3-4. Statistical analysis was performed to evaluate whether there was a significant difference in inflammation parameters between patients with benign and malignant postoperative pathology results. FINDINGS: The average age of 235 cases was 48.7±11.7, with a male/female ratio of 72/163. The postoperative pathology results revealed a benign/malignant ratio of 63.4%/36.6%. It was found that patients in the malignant group had higher mean platelet volume (MPV) values compared to those in the benign group (p=0.021). An MPV value above 10.6 predicted malignancy with 72.48% sensitivity and 45.35% specificity (AUC: 0.590; p=0.019). When patients with chronic inflammatory diseases were excluded (n=197), it was observed that the MPV values were particularly higher in the Bethesda 3 group among the malignant cases compared to the benign cases (p=0.021). No meaningful correlation was identified between malignancy groups and other inflammatory biomarkers (p>0.05). In patients with chronic lymphocytic thyroiditis, it was observed that the platelet/lymphocyte ratio (PLR) values were high (p=0.031), and the mean platelet volume/lymphocyte ratio (MPV/LR) values were low (p=0.028). A weak negative correlation was found between thyroid nodule volume and red cell distribution width (RDW) values (r=-0.189; p=0.004). DISCUSSION- CONCLUSION: In our study, the rate of malignancy detection post-surgery in Bethesda 3-4 cases was found to be high compared to the literature. Even when patients with chronic inflammatory diseases were excluded, the MPV value was identified as a significant parameter in predicting malignancy. The use and effectiveness of inflammatory biomarkers should be evaluated in larger-scale studies. KEYWORDS: Thyroid, Fine Needle Aspiration Biopsy, Bethesda 3-4, Inflammation Markers, Malignancy