Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ve post-tiroidektomi histopatoloji sonuçlarının korelasyonu ve insidental malignite oranı
The correlation of fine needle aspiration biopsy of the thyroid and post thyroidectomy histopathology results and the incidental malignancy rate
- Tez No: 930644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiroid nodülleri tiroidin en sık görülen hastalığı olup benign malign ayrımı değerlendirmede en önemli basamaktır. Bu ayrımı sağlamak için ince iğne aspirasyon biyopsisi altın standarttır. Çalışmada ince iğne aspirasyon biyopsisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesinde kullanılan Bethesda sınıflamasının korelasyonunun değerlendirilmesi ve klinik veya radyolojik olarak şüpheli görünüm sergilemeyen, bu nedenle ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulanmayan nodüllerdeki malignite oranının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2020-2024 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda; multidisipliner endokrin cerrahi konseyinde operasyon kararı alınarak tiroidektomi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, preoperatif-postoperatif laboratuvar değerleri, preoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulanan nodüllerin boyutları ve biyopsi sonuçları, postoperatif tümör boyutları ve nihai patolojileri, biyopsi uygulanmayan nodüllerin boyutları ve postoperatif malignite oranları incelemeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan 521 hastanın 366'sı kadın (%70,4), 155'i erkek (%29,6) cinsiyette olduğu, yaş grubu dağılımı olarak 18-40 yaş arası 155 (%29,7), 41-60 yaş arası 250 (%48) ve 61-80 yaş arası 116 (%22,3) hasta olduğu görülmüştür. Preoperatif Bethesda sınıflamasına göre Bethesda 1., 2. ve 3. gruplarında nihai patoloji açısından benign sonuçlar daha fazlayken Bethesda 4., 5. ve 6.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are the most common thyroid condition, and differentiating between benign and malignant nodules is a crucial step in the evaluation process. To make this distinction, fine needle aspiration biopsy is considered the gold standard. The aim of the study is to evaluate the correlation of the Bethesda classification used in histopathological assessment of fine needle aspiration biopsy and to assess the malignancy rate in nodules that do not present a clinically or radiologically suspicious appearance, and therefore, do not undergo fine needle aspiration biopsy. In this study, patients who underwent thyroidectomy at the Department of General Surgery, Akdeniz University Hospital, between 2020 and 2024, after a surgical decision was made in a multidisciplinary endocrine surgery council, were retrospectively evaluated. The patients' demographic information, preoperative and postoperative laboratory values, the sizes and biopsy results of nodules that underwent preoperative fine needle aspiration biopsy, postoperative tumor sizes, final pathologies, the sizes of nodules that did not undergo biopsy, and postoperative malignancy rates were examined. In the study, of the 521 patients evaluated, 366 (70.4%) were women and 155 (29.6%) were men. The age group distribution was as follows: 155 patients (29.7%) in the 18-40 age group, 250 patients (48%) in the 41-60 age group, and 116 patients (22.3%) in the 61-80 age group.