Multinodüler guatr nedeniyle değerlendirilen hastalarda ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçlarının endemik bölgelerde kanser öngörüsü açısından güvenilirliği
  1. Tez No: 608645
  2. Yazar: YUSUF YUNUS KORKMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN GAMZE ÇITLAK, UZMAN YİĞİT SOYTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç Tiroid nodülü toplumda sık görülen ve sıklığı giderek artan bir patolojidir. Tiroid nodüllerinin malign-benign ayrımı yapılarak doğru teşhisi benign nodülü olan hastaları ameliyat komplikasyonlarından ve ömür boyu sürecek ilaç tedavisinden kurtaracağı gibi, malign nodülü olan hastaların da bir an önce uygun tedaviyi alması için önemlidir. Günümüzde tiroid nodülünün malign-benign ayrımı için ultrasonografi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi altın standarttır. Bununla beraber Avrupa ve Amerika kaynaklı kılavuzlar soliter nodül üzerinden hazırlanmış olup ülkemiz gibi multinodüler guatr hastalığının yaygın olduğu ülkelerde uygulanabilirlik açısından sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu çalışmada amacımız Bethesda Klasifikasyonu'nun mevcut haliyle ülkemizde uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmek ve tanıya yardımcı bulgular elde edebilmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmada 2013-2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim Araştırma Hastanesinde Total Tiroidektomi veya Lobektomi olmuş tüm hastalar retrospektif olarak tarandı. 1455 hasta dosyası incelendi. Hipertiroidi sebebiyle opere olanlar, preop malignite tanısı kesinleşmiş ve boyun diseksiyonu planlanmış hastalar, tamamlayıcı tiroidektomi için ikincil cerrahiler, yeterli veriye ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 1201 hastanın dermografik verileri (yaş, cinsiyet), operasyon yılı, operasyon şekli, terminal patolojide maligite varlığı, nodül sayısı, en büyük nodül çapı, İİAB sonuçları Bethesda sınıflamasına göre değerlendirildi. Hastaların 980'i kadın, 221'i erkekti. Yaş ortalamaları 47,3 olarak hesaplandı. Hastaların İİAB sonuçlarına göre oranında Bethesda 1 oranı %10,9, Bethesda 2 %45, Bethesda 3 %21,8, Bethesda 4 %13,9, Bethesda 5 %7,2, Bethesda 6 %1,2 olarak saptanmıştır. Bethesda kategorilerindeki malignite oranlarımı ise Bethesda 1'de %23,6, Bethesda 2'de %22,4, Bethesda 3'te %34,7, Bethesda 4'te %52, Bethesda 5'te %91,9 ve Bethesda 6'da %100 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective Thyroid nodule is a frequently encountered pathological condition within the community, with an increasing trend. Diagnosing Thyroid Nodules with a malign/benign distinction, not only saves patients with benign nodules from surgical complications and a life-long medication, but also enables patients with malign nodules to start appropriate treatment right away. Nowadays, ultrasonography and fine-needle aspiration biopsy are golden standard when it comes to diagnosing the distinction between a malign or a benign thyroid nodule. However, application of these mentioned methods, which European or U.S based guidelines based on solitary nodule are used, have become problematic in countries, such as ours, where multinodular goiter is common. Our objectives in this study are to evaluate whether the Bethesda Classification is applicable or not with its current condition and to come up with additional findings which can help with the diagnosis. Material and Method In this study, data of all patients who have had total thyroidectomy or lobectomy in University of Medical Science, Haseki Education & Research Hospital Istanbul, between 2013 and 2018, is scanned in a retrospective manner, reaching up to 1455 patient files. Cases where patients have had operation with a hyperthyroidism diagnosis, patients with certain pre-operation malignancy diagnosis and planned neck dissection, secondary surgeries carried out aiming complementary thyroidectomy or patients with insufficient data, are excluded from the study. Remaining 1201 patients' demographic data (age, gender), year of operation, operation method, malignancy existence in terminal pathology, diameter of the biggest nodule and fine-needle aspiration biopsy results, have been evaluated according to Bethesda Classification. Out of 1201 patients who have an average age of 47.3, 980 are women and 221 are men. According to patients' fine-needle aspiration biopsy results, Bethesda 1 rate is 10.9%, Bethesda 2 is 45%, Bethesda 3 is 21.8%, Bethesda 4 is 13.9%, Bethesda 5 is 7.2% and Bethesda 6 is 1.2%. Malignancy rates in Bethesda categories are also as follows: Bethesda 1 is 23.6%, Bethesda 2 is 22.4%, Bethesda 3 is 34.7%, Bethesda 4 is 52%, Bethesda 5 is 91.9% and Bethesda 6 is 100%. Malignancy rates in Bethesda 1., 2., 4. and 5.