Standart bir öğünle tüketilen farklı içeceklerin kan şekeri regülasyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different beverages consumed with a standard meal on blood sugar regulation
- Tez No: 846462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı; bireylerde yemek sırasında içilen su, kola, şekersiz kola, maden suyu, ayran ve içeceksiz yemek tüketimi ile kan glukoz ve insülin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın ikincil amacı ise katılımcıların öğünlerinin yanında tükettikleri içecek çeşidine bağlı olarak içecek uyumu, tokluk, mutluluk ve gaz/şişkinlik durumlarını saptamak ve gün içerisindeki enerji alımlarını analiz etmektir. Araştırma kontrol grubu içeren diyet müdahale içerikli klinik çalışma olarak planlanmıştır. Acıbadem Genel Merkez lokasyonunda çalışan 19-65 yaş arası yetişkin, sağlıklı, DSÖ beden kütle indeksi sınıflamasına göre normal (18.5-24,9 kg/m²) ve fazla kilolu aralıkta (24,9- 29,9 kg/m²) olan gönüllülerle 6 hafta (Mart- Nisan 2023) boyunca yürütülmüştür. Araştırmada 10 kadın ve 10 erkek olmak üzere 20 kişi yer almıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri alınmıştır ve genel bilgilerini sorgulayan Anket Formu, Beslenme Alışkanlıkları Formu ve İçecek Tüketim Sıklığı Anketi doldurulmuştur. Katılımcıların 60. dakika kan glukozu değerleri incelendiğinde su ve kola zero ile öğün yapan katılımcıların değerleri, maden suyu tüketen bireylerin değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,007). Çalışmaya katılan bireylerin test öğünleri sonrasındaki 60. Dakika ve 120. dakika insülin seviyeleri değerlendirildiğinde aradaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the evaluation of the relationship between the consumption of water, cola, sugar-free cola, mineral water, ayran and no beverages during meals and blood glucose and insulin levels in individuals. The research was planned as a clinical study containing dietary intervention and a control group. It was conducted with volunteers who were adults, aged between 19-65, healthy, and within the normal (18.5-24,9 kg/m²) and overweight (24,9- 29,9 kg/m²) range according to the WHO body mass index classification, working at the Acıbadem Headquarters location for 6 weeks (March-April 2023). Anthropometric measurements of the participants were taken and a Survey Form, Nutritional Habits Form and Beverage Consumption Frequency Questionnaire were filled out. When the 60th minute blood glucose values of the participants were examined, the values of the participants who consumed water and Coke Zero were found to be statistically significantly higher than the values of the individuals who consumed mineral water (p=0,007).