Dedegöl dağları (Isparta) Coleoptera:Chrysomelidae (Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Alticinae ve Cassidinae) türleri üzerine faunistik ve sistematik bir araştırma
A Faunistic and systematic study on the species of Coleoptera:Chrysomelidae (Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Alticinae and cassidinae) Dedegöl mountains (Isparta)
  1. Tez No: 84649
  2. Yazar: ALİ GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1996-1998 yıllan arasında Dedegöl Dağlan (Isparta) Chrysomelidae familyasına ait (Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Alticinae ve Cassidinae alt familyasından) toplam 3148 örneğe dayanmaktadır. Toplanan örneklerin bazı faunistik ve sistematik özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda Clytrinae'den 7 cinse ait 20 tür, Cryptocephalinae'den 2 cinse ait 21 tür; Chrysomelinae'den 10 cinse ait 17 tür; Alticinae'den 11 cinse ait 32 tür; Cassidinae'den 1 cinse ait 5 tür tespit edilmiştir. Bunların arasında Clytrinae'den, Smaragdina vaulogeri Pic, 1897; Cryptocephalinae'den Cryptocephalus populi Suffrian, 1848; Chrysomelinae'den Cyrtonastes seriatoporus Pic, 1903; Alticinae'den Longitarsus gracilis Kuschera, 1864 Türkiye Chrysomelidae faunası için ilk kayıt olarak tespit edilmiştir. Cins ve türlere ait teşhis anahtarlan, türlerin morfolojik tanımlan, tüm türlerin erkeklerinin genital yapılan ile taksonomik öneme sahip diğer vücut kısımlarının şekilleri çizilmiştir. Ayrıca her türün Dünya ve Türkiye'deki yayılışları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study contain totally 3148 samples on the family Chrysomelidae (Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Alticinae and Cassidinae) collected from Dedegöl Mountains (İsparta) between 1996-1998. Some faunistic and systematic features of the samples were investigated. In the study, 20 species and 7 genus belong to Clytrinae; 21 species and 2 genus belong to Cryptocephalinae; 17 species, and 10 genus belong to Chrysomelinae; 32 species and 1 1 genus belong to Alticinae; 5 species and 1 genus belong to Cassidinae have been determined. Among them, Smaragdina vaulogeri Pic, 1897; Cryptocephalus populi Suffrian, 1848; Cyrtonastes seriatoporus Pic, 1903, and Longitarsus gracilis Kutschera, 1864 are new records for Turkish fauna. Key to genus and species were prepared. All species were a shortly described. Drawing of body parts having taxonomic importance of some species with genital figures of male were given. Also, the distributions of each species in world and Turkey were given.