Kovada gölü zooplanktonunun sistematik ve ekolojik yönden araştırılması
The Investigated as taxonomical and ecological of the zooplankton in lake Kovada
- Tez No: 84650
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Batı Toroslann Göller Bölgesi'nde yer alan Kovada Gölü'nden seçilen 5 istasyondan Mart 1998-Şubat 1999 tarihleri arasında aylık olarak alman su örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal, biyolojik özellikleri ve zooplanktonik organizmaları incelenmiştir. Tespit edilen zooplanktonik organizmaların fotoğrafları çekilerek tanımlayıcı özellikleri ve bazı ekolojik istekleri belirtilmiştir. Ayrıca zooplankton tür ve gruplarının istasyonlara ve aylara göre dağılımları ile yoğunlukları tespit edilerek bunları etkileyen etmenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Su kalitesinin incelenen değerleri ile zooplankton tür gruplarının istasyonlara ve aylara göre yoğunluk değişimleri istatiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma süresi boyunca Kovada Gölü'nün ortalama su sıcaklığı 15.2 °C; pH 9.3; çözünmüş oksijen 9.7 mg/1; çözünmüş oksijen doygunluğum % 106; elektriksel iletkenlik 266uS/cm; Secchi Diski görünürlüğü 1.9 m; klorür 11.1; toplam alkalinite 167.5; toplam sertlik 160.1; çözünmüş organik madde 17.9; sülfat 7.75; fosfat 0.02; nitrat 0.95 mg/1 ve klorofıl-a 5.82 mg/m3 olarak ölçülmüştür. Zooplankton gruplarından Rotifera'dan 39, Cladocera'dan 1 1 ve Copepoda'dan 7 tür olmak üzere toplam 57 tür tespit edilmiştir. Rotifera'dan Keratella quadrata, Polyarthra vulgaris, Syncaeta pectinata, Hexarthra mira; Cladocera'dan Daphnia magna, Daphnia longispina, Bosmina longirostris, Chydorus sphaericus ve Copepoda'dan Mesocyclops leııckarti bodonicola yılın büyük bölümünde baskın olan türlerdir. Zooplankton gruplarının yıllık ortalama dağılımları Rotifera % 52, Cladocera % 30, Copepoda % 18 olarak bulunmuştur. Ortalama zooplankton yoğunluğu 87566 org./m3 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmada tespit edilen Lecane curvicornis türüTürkiye Rotifera faunası için yeni kayıttır. Sonuç olarak, bu ve önceki çalışmalarda elde edilen fiziksel-kimyasal ve biyolojik bulgulara göre Kovada Gölü ötrofık özellikte bir göldür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some physical, chemical and biological parameters of water quality, zooplankton composition and abundance in Lake Kovada located at the Lakes Region of the Western Taurus Mountains, monthly were investigated from March 1998 to February 1999. It was determined that totally 57 species belonging to 39 from Rotifera, 1 1 from Cladocera and 7 from Copepoda living in this lake. The body photographs of the species of zoplankton were taken. The distribution and abundance of zooplankton species and groups were investigated according to months and stations. Effecting factors to this distribution and abundance were inspected. Parameters of water quality with density of zooplankton groups of changes according to stations and months were analysed statistically. The average parameters of water quality of the stations were measured that water temperature 15.2 °C; pH 9.3; dissolved oxygen 9.7 mg/1; dissolved oxygen saturation % 106; electrical conductivity 266uS/cm; Secchi Disc depth 1.9 m; chlorine 11.1; total alkalinity 167.5; total hardness 160.1; dissolved organic matter 17.9; sulphate 7.75; phosphate 0.02; nitrate 0.95 mg/1 and chlorophyll-a 5.82 mg/m3. The average distributions of zooplankton groups were found respectively Rotifera 52 %, Cladocera 30 % and Copepoda 18 % as annually. The average density of zooplankton were determined as 87566 org. /m3. Keratella quadrata, Polyarthra vulgaris, Syncaeta pectinata and Hexarthra mira of Rotifera; Daphnia magna, Daphnia longispina, Bosmina longirostris and Chydorus sphaericus of Cladocera; Mesocyclops leuckarti bodonicola of Copepoda are dominant species in Kovada Lake. In this study, it was determined that Lecane ciirvicornis (Rotifera) is new record for Turkey. As a result, according to obtained physical, chemical and biological parameters of this study and prior studies, Kovada Lake is an eutrophic lake.