Afyon Orman İşletme Müdürlüğündeki Anadolu Karaçamı (pinus nigra arnold. subs. pallasiana (Lamb.) holmboe) meşcerelerinde gerçekleştirilen doğal gençleştirme çalışmaları üzerine bir değerlendirme
An Evaluation on the natural regeneration works realised at the stands of Anatolian black pine in the forest district of Afyon
  1. Tez No: 84652
  2. Yazar: ŞÜKRÜ TEOMAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Afyon Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında kalan doğu, kuzey ve kuzeybatı bakılarda 1034-1913 m. yükseltiler arasındaki altı adet saf karacam meşcerelerinde yapılan doğal gençleştirme çalışmaları incelenmiştir. 1993-2002 plan dönemi için gençleştirmeye ayrılan alanlar toplam 3812,5 ha.' dır. Bunun tüm ormanlık alana oranı %2, genel alana oranı ise %0.3'tür. Gençleştirme alanlarından, doğal gençleştirmeye konu olan alanların toplamı 307,5 ha. olup, gençleştirmeye konu olan alanların %35'inde çalışmalara başlanılmıştır. Tüm alanda yapılan fidan sayımı sonuçlarına ve değerlendirmesine göre: Sandıklı Orman İşletme Şefliği 366,391 numaralı bölmelerde gelen gençlik başarılıdır. Hocalar 106 numaralı bölme ile Sandıklı'da 367 numaralı bölmede gelen gençlik nispeten başarılıdır. İncelemeye alınan diğer doğal gençleştirme alanlarından Sandıklı'da 393 numaralı bölme ile Sinanpaşa'da 62 numaralı bölmede elde edilen gençlikler sayı ve alana dağılış bakımından yeterli değildir. Doğal gençleştirme sahalarında 25m2 lik örnekleme alanlarında, gençliklerin yaşlan incelendiğinde, en fazla gençlik tohumlama kesimi yapılan yıl gelmiştir. Ancak, takip eden ara tohum yıllarında da önemli miktarlarda gençliğin geldiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında; boşaltma kesimi için, tohumlama kesimine takiben ikinci bir bol tohum yılının geçmesine kadar beklenilmesinin daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the natural regeneration practices of Afyon Forestry District in the six pure Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe stande which are located on the east, north and north-west exposures and 1034-1913 m. altitudes were evaluated as a MSc. Dissertation prepared for the Graduate School of Süleyman Demirel University in İsparta. In the Forest District of Afyon, the amount of areas to be reproduced by natural or artificial forestation methods between 1993-2002 years occupy 3812,5 hectares, and the area is approximately 2% of the forest land of the enterprise, and also 0,3% of total area. A total of 307,5 hectares of the productive forests were planned for natural regeneration activities, and in the 35 percent of this area natural regeneration practices are being applied. According to the norms of Turkish General Directorate of Forest, the degree of silvicultural success in the compartments numbering 361 and 391 of“Sandıklı Ranger District”were found excellent; however, in“Hocalar”, 106 number compartment was fair. Likewise, regeneration successes at the other compartments numbering 367 and 393 in“Sandıklı”and numbering 62 in“Sinanpaşa”were poor. Although the heighst number of seedlings were obtained following the seed cutting, the fair seed years could also give the necessary amount of seedlings which can be enough for natural regeneration. Consequently, to increase the silvicultural success final cutting in the natural regeneration activities of Anatolian black pine stands should be made after the second rich seed year.