Eğirdir Gölü'nde mevsime bağlı Sudak balığı (stizostedion lucioperca (L., 1758)) avcılığında kullanılan monofilament sade uzatma ağlarının av verimliliğine etkisinin araştırılması
Investigated of effect to catch productivity of monofilament gillnets on the fishing depend on season of the pike perch (stizostedion lucioperca (L., 1758)) in lake Eğirdir
- Tez No: 84653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METE KUŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir Gölü'nde Haziran 1998-Haziran 1999 tarihleri arasında 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 30, 32, 35, 36, 40 ve 45 mm göz genişliğindeki monofilament sade uzatma ağ takımlarının mevsimsel verimlilikleri incelenmiştir.Bu çalışma sudak (Stizostedion lucioperca (L.,1758)) balıklan üzerine yapılmıştır, fakat havuz balığı (Carassius carassius L.,1758), kadife (Tinca tinca L.,1758), eğrez (Vimba vimba L.,1758), sazan balığı (Cyprimıs carpio L.,1758) ve alabalık (Oncorhynchus mykiss W., 1792) da avlanarak incelenmiştir. En yüksek verimliliğe sahip olan ağlar; yazın 24mm, sonbahar, kış ve ilkbaharda 32mm göz genişliğindeki ağlardır. Ekonomik olarak en verimli ağ ise yazın 24 mm, sonbaharda 32 mm, kışın 36mm ve ilkbaharda 35 mm göz genişliğindeki ağlardır. Bu çalışma boyunca bütün balık türleri için en yüksek ekonomik verimliliğe sahip olan ağ 32 mm göz genişliğine sahip olan ağ olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seasonal productivity of 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 30, 32, 35, 36, 40 and 45 mm bar mesh monofilament gill nets used to fish pike-perch (Stizostedion lucioperca (L.,1758)) were investigated until from June 1998 to June 1999 in Lake Eğirdir. To gether with on pike-perch, crucian carp (Carassius carassius L.,1758), tench (Tinea tinea L.,1758), vimba (Vimba vimba L.,1758), carp (Cyprimis carpio L.,1758), rainbow trout (Oncorhyncus mykiss W., 1792) were also caught and examined. The gill nets having the highest productivity were 24 mm bar mesh in summer, 32 mm in autumn, winter and spring. The gill nets having the highest economical productivite are 24 mm bar mesh in summer, 32 mm in autumn, 36 mm in winter and 35 mm in spring. Economicaly the most profitable bar mesh was 32 mm bar mesh for all the species studied.