Güneş civarından seçilmiş G tayf türü yıldızların kökeni
Origin of selected G-type stars from solar neighbourhood
  1. Tez No: 846558
  2. Yazar: DENİZ CENNET DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tez kapsamında Güneş civarından seçilen metalce fakir dört G tayf türü anakol yıldızı üç farklı yöntem ile incelenerek yıldızların temel astrofizik parametreleri tayin edilmiş ve Galaktik kökenleri araştırılmıştır. Seçilen dört yıldızın yüksek çözünürlüklü tayfları PolarBase veri tabanından, fotometrik ve astrometrik verileri de Gaia DR3 kataloğundan alınmıştır. Yıldızların model atmosfer parametreleriyle temel astrofizik parametreleri tayfsal enerji dağılımı (SED) yöntemi, fotometrik ve astrometrik yöntem ve tayfsal analiz yöntemiyle belirlenmiştir. Yıldızların Galaktik popülasyon sınıflarının tespiti ve Galaktik kökenlerinin araştırmaları için kinematik ve dinamik yörünge parametreleri hesaplanmıştır. Farklı yöntemler ile eş zamanlı gerçekleştirilen analizlerde yıldızların Galaktik popülasyonlarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Metalce fakir dört yıldızın Galaktik köken araştırılmasında tez kapsamında kullanılan konum ve hıza dayalı kinematik analizler HD 22879, HD 144579 ve HD 201891'in Samanyolu'nun şişkin bölgesindeki küresel kümelerden ayrıldığını ve Galaksi çubuğunun neden olduğu pertürbasyon etkileriyle Güneş civarına kadar ulaştıklarını göstermiştir. HD 188510'un ise halo küresel kümesinden ayrılma ihtimalinin olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the thesis, by examined selected four metal-poor G spectral type main sequence stars from the solar neighborhood via three different methods, the fundamental astrophysical parameters of the stars were determined and their Galactic origins were investigated. High-resolution spectra of the four selected stars were taken from the PolarBase database whereas photometric and astrometric data were taken from the Gaia DR3 catalogue. Spectral energy distribution (SED), photometric-astrometric and spectral analysis methods were used to determine the model atmosphere and fundamental astrophysical parameters of stars. In order to investigate the Galactic origins and determine the Galactic populations of stars, kinematic and dynamic orbital parameters were calculated. It was determined that Galactic star populations are different through simultaneous analyses performed with different methods. Position and velocity-based kinematic analyses used within the scope of the thesis to investigate the Galactic origin of four metal-poor stars have shown that HD 22879, HD 144579 and HD 201891 separated from the globular clusters in the bulge region of the Milky Way and reached the Solar neighborhood with the perturbation effects caused by the bar of the Milky Way. It has been determined that HD 188510 may be separated from the globular cluster in the halo region.