Işıklanma süresinin levrek balıklarının (decentrarchus labrax L., 1758) yumurta verimi üzerine etkisi
The Effect of photoperiod on the fecuntity of the eggs of sea bass (dicentrarchus labrax L., 1758)
  1. Tez No: 84656
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Tüm yıl boyunca balıklarda yumurta ve spermin bulundurulması yoğun su ürünleri yetiştiriciliği açısından büyük öneme sahiptir. Kültürü yapılan balıklar genellikle üreme dönemlerinin dışında yumurta ve sperm vermeme eğilimindedir. Ancak günümüzde üreme döngüleri kontrol edilen ve üreme periyodunu ileriye alan veya geciktirilen ve üreticinin daha karlı bir üretim yapmasına olanak tanıyan yumurtlamayı uyarıcı yöntemler geliştirilmiştir. Çevresel etmenlerden, ışık, tuzluluk ve sıcaklığın üremenin gelişiminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Yumurtlamanın uyarımına yönelik geliştirilen yöntemler, gonodotropik hormonların enjeksiyonu ve fotoperyot gibi çevresel koşullardaki müdahaleleri içerir. Bu çalışmada, Akdeniz de yayılış gösteren ekonomik değeri yüksek türlerden levrek (Dicentrarchus labrax) balığının ışıklanma süresi ve yumurtlamanın öne alınması araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan anaçlar Beymelek Su Ürünleri Üretim ve Geliştirme Merkez Müdürlüğü tesislerinde bulunan yuvarlak tanklarda 11 Temmuz 1997 ile 24 Mart 1998 tarihleri arasında sabit bir ışık uygulamasına (9 saat ışık, 15 saat karanlık) tabi tutulmuşlardır. Deneme sırasında, su sıcaklığı 13 °C ile 28.8 °C arasında değişim göstermiştir. Bu koşullar altında balıklara herhangi bir hormon uygulaması yapılmaksızın Ocak ayında doğal yumurtlama sağlanmışta.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The supply of eggs and sperm all year round is of practical importance to intensive fish farming. Since fish tend to not breed under culture conditions, methods of induced spawning have been developed in order to control the reproduction cycle and, thus, advance or delay the timing of reproduction in fish. These methods enable fish farmer to manage the production more beneficially. Environmental factors, in particular photoperiod, salinity, and temperature have been shown to play an important role in the development of reproduction. Methods for induced spawning include injection of gonadotropic hormones, and manipulations of environmental conditions such as photoperiod. The aim of this study was to advance the spawning time of sea bass {Dicentrarchus labrax), a valuable cultured species of Mediterranean, by manipulation of photoperiod. For this, fish held in the hatchery of Beymelek Aquaculture Production and Development Center, were exposed to a constant photoperiod regime (9 h light, 15 h darkness) between 1 1th July 1997 and 24th March 1998. An attempt to chill inlet water used for broodfish tanks placed in the hatchery was failed duetö some technical problems with chilling system. Temperature of the water ranged from 13 °C to 28.8 °C during the course of the experiment. Under these circumstances natural spawning was obtained in January, without any hormone injections.