Göller yöresine uygun monogerm şeker pancarı çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of adaptation abilities of monogerm sugar beet cultivars in Göller region
- Tez No: 84655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışma 14 şeker pancarı çeşidinin Isparta ve Burdur (Göller Yöresi) ekolojik şartlarına uyum yeteneklerini belirlemek amacıyla 1997 yılı üretim döneminde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitler arasında dekara yaprak verimi bakımından önemli varyasyonlar meydana gelmiştir. En yüksek yaprak verimi Ritmo (2477.7 kg/da) çeşidinden alınmıştır. Kök-gövde çapı ve uzunluğu bakımından çeşitler arasında önemli varyasyonlar olduğu (sırasıyla 9.73-1 1.73 cm ve 24.00-29.10 cm) tespit edilmiştir. Çeşitlerin kök-gövdelerinin çatallanma oranlan % 0.50-8.50 arasında bulunmuştur. En yüksek kök-gövde verimi KWS-235 (7841.2 kg/da) çeşidinden alınmıştır. Bunu sırası ile T.Ş. Poly, Ag-tipo ve KWS-534 çeşitleri izlemiştir. Çeşitlerin kök-gövde kuru madde oranı % 21.76-23.66. usare safiyeti % 83.48-86.11, amino-azot miktarı % 0.023-0.075, ham şeker oranı % 18.46-20.28. digestion oranı ise % 15.44-17.93 arasında değişim göstermiştir. En yüksek şeker verimi KWS-235 çeşidinden (1290.0 kg/da) elde edilmiştir. Bunu sırasıyla Ag-tipo. T.Ş. Poly ve KWS-534 çeşitleri izlemiştir. En düşük şeker verimi ise Fiona (964.7 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Sonuç olarak şeker verimi en yüksek olan KWS-235, Ag-tipo. T.Ş. Poly ve KWS-534 çeşitleri Göller yöresi için tavsiye edilebilir. Kesin sonuç alabilmek için çalışmanın ileriki yıllarda da sürdürülmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the adaptation abilities of 14 sugar beet cultivars in İsparta and Burdur (Göller Region) ecological conditions in 1997. In accordance with leaf yields, significant variations were obtained among the cultivars. The highest leaf yield was obtained from Ritmo (2477.7 kg/da) cultivar. Based on root diameter (9.73-1 173 cm) and length (24.00-29.10 cm) significant variations were obtained among cultivars. The root bifurcation rates of cultivars varied between 0.50-8.50 %. The highest root yield was obtained from KWS-235 (7841.2 kg/da) cultivar, and it was followed by T.Ş. Poly, Ag-Tipo and KWS-534 cultivars, respectively. The dry matter content, pureness of juice content, amino-N content, raw sugar content, digestion content of sugar beet cultivars varied between 21.76-23.66 %, 83.48-86.11 %, 0.023- 0.075 %, 18.46-20.28 % and 15.44-17.93 %, respectively. The highest sugar yield was obtained from KWS-235 cultivar (1290.0 kg/da), and it was followed by Ag-Tipo, T.Ş. Poly and KWS-534 cultivars, respectively. The lowest sugar yield was obtained from Fiona (964.7 kg/da) cultivar. As a result, KWS-235, Ag-Tipo, T.Ş. Poly and KWS-534 cultivars of sugar beet which have the highest sugar yield were found to be recommended for Göller Region. This study should be continued the next year to obtain more definitely results.