İstanbul araştırmaları enstitüsü kütüphanesi SR000071-05 numarada kayıtlı şiir mecmuası'nın transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi
The transcribed text of the poem magazine registered as SR000071-05 in İstanbul research institute library and the classification according to the MESTAP
- Tez No: 846563
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Klasik Türk edebiyatına kaynaklık etmesi bakımından önemli bir yere sahip olan şiir mecmuaları, tertip edildiği dönemin edebî zevkini ve anlayışını yansıtmaktadır. Ayrıca, divan tertip edemeyen ya da divanı günümüze ulaşamamış şairler hakkında da bilgi sunmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesinde SR000071-05 numarada kayıtlı şiir mecmuası incelenmiştir. Mecmualar hakkında kısaca bilgi verildikten sonra incelenen mecmua hakkında çeşitli veriler sunulmuştur.“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”dâhilinde hazırlanan çalışma, çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ve manzumelerin akademik çalışmalarla karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines, which have a significant place in terms of being a source for classical Turkish literature, reflect the literary taste and understanding of the period in which they were framed. Moreover, it also provides information about the poets who could not frame a Divan or whose Divan could not reach the present day. In this study, the poem registered as SR000071-05 in Istanbul Research Institute Library is evaluated. After giving brief information about magazines, a variety of data has been given about the magazine in question. The research done according to the Project of Systematic Classification of Magazines (MESTAP) is translated into current alphabet with translation writing alphabet and the comparison of the poems are done according to the required academic studies.