İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi'ndeki ŞR 60 ve 89 numaralı şiir mecmuaları (İnceleme, metin ve Mestap'a göre tasnifi)
The journal of poetry, number şr 87, in The Library of Istanbul Research Institue (Review-text and to Mestap's classification)
- Tez No: 504195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Mecmûalar, Türk kültürüne dair pek çok unsuru ihtiva etmektedir. Mecmû'a-i eş'ârlar ise dîvân şairlerinin şiirlerinin kayıt altına alındığı önemli kaynaklardandır. Bu çalışmanın konusunu, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesinin Şevket Rado Yazmaları bölümünde ŞR 89 ve ŞR 60 numaralarında kayıtlı iki mecmua oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmua metinleri yeni harflere aktırılmıştır ve sonrasında da metinlerin şekil ve muhteva açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. İAEK'de kayıtlı ŞR 89 numaralı mecmuada 403 şiir yer almaktadır ve 119 mahlas tespit edilmiştir. Mecmuada yer alan 403 şiirden 96 şiirin mahlası bilinmemektedir. Mecmuayı meydana getiren şiirler, XVI. ve XVII. yüzyıl şairlerinin şiiridir. ŞR 89 numaralı mecmua içerdiği şiirlerin sayısı ve nazım biçimleri bakımından zenginlik arzetmektedir. İAEK'de kayıtlı ŞR 60 mecmuada ise yekûnde 250 şiir bulunmaktadır ve bu 250 şiirden bir tanesi mükerrer olarak yer almaktadır. Bu mecmua, Bakî, Emrî, Necatî, Rahmî, Ubeydî, Ümidî ve Zatî olmak üzere XVI. yüzyıl şairlerinin şiirlerinden müteşekkil bir eserdir. ŞR 60 numaralı mecmua sadece kaside ve gazel nazım biçimlerinin örneklerinden meydana gelmiştir. Tertiplenişi bakımından sistematik bir özellik arz eden mecmuada, her bir şairin şiirleri için ayrı bir bölümün ayrılmış olduğu izlenimine varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The journals contain many elements of the Turkish culture. Journals of poetry are among the important sources of the poems of the Ottoman poets. The subject of this work is constituted by two journals, which are registered in the Şevket Rado Writings section of the Istanbul Researches Institute Library under the numbers 60 and 89 of the Institute. In the study, firstly the journals texts were transferred to the new letters and following that the texts were evaluated in terms of form and content. There are 403 poems in the journal with the Number ŞR 89 which is registered at the IAEK and 119 nicknames have been identified. The nicknames of the 96 poems out of the 403 poems that are taking place in the journal are not known. The poems that are constituting the journal, are the poems of the XVI. and XVII. century poets. The journal with the number ŞR 89 shows richness in terms of the number of poems and the verse forms that it contains. And there are total 250 poems at the journal with the number ŞR 60, which is registered in IAEK, and one poem out of these 250 poems is repeated. This journal is composed of the poems of the XVI. century poets like Bakî, Emrî, Necatî, Rahmî, Ubeydî, Ümidî and Zatî. The journal with the number ŞR 60 is a work composed of samples of ode and lyric poetry format. It is observed that there is a separate section for each poet's poems in the journal, which is displaying a systematic feature in terms of the organization.